Tweety s city - Elizabeth Rudnicková

19. srpna 2012 v 17:44 | Skullka Nika "Sealand" Elricová |  Okolo knížek
Jen velmi krátká recenze na jednu skvělou oddychovou knížku. :) (Rozhodla jsem se, že na tohle ji dopíšu, ale recenzi na Lily Alone nikoliv, protože to byla nejhorší knížka co Wilsonová napsala a… mě se moc nechce hanit svoji bohyni. :'D)

Ne nadarmo naše maminky brblají, že s dnešními sociálními sítěmi - a obzvláště se vztahy, které se přes ně navazují - to není úplně v pořádku. Přece jen, internetová láska nemůže být tak intenzivní jako reálná, a lidé se navíc nemusí chovat vždy stejně pod svou přezdívkou a pod reálným jménem…

Fylozof@StClaire Ještě na tom nejsi tak špatně jako Bennett. Koukni, co má na triku...
StClaire@Fylozof LOL!! Tak toho jsem si nevšimla, když sem dorazil. Vážně má na sobě třičko s Mickey Mousem?
StClaire@King-Kong@Fylozof Pěkný tričko, Benne. Ženský po tobě musej šílet :)
King-King@StClaire@Fylozof Aha, dík za kompliment. Taky vás nenávidím jenom někdy.
StClaire@King-Kong@Fylozof Jen běž a dobývej svět, velkej kluku!
...
King-Kong Moji přátelé zastávají názor, že můj šatník není cool. A já zastávám zase názor, že moji přátelé nejsou cool.


Claire by nejradši strávila celý svůj život ve stáji, případně v knihovně, a z pomyšlení na to, že by někdy měla oslovit nějakého kluka, má téměř panickou hrůzu. To by ale nesměla mít za nejlepší kamarádku Lottie, která považuje flirtování za tu nejlepší zábavu a pořád se snaží Claire dotlačit, aby začala něco dělat se svojí odvěkou tajnou láskou Jackem. Málem by to možná i klaplo, ale to by nesměla mít za dva nejlepší kamarády mírně šíleného, sci-fi a komiksy posedlého nerda Bennetta a trochu stydlivého Willa se zájmem o historii. Protože Bennett jednou dostane plán, který měl Claire zvednout náladu, ale nakonec se zamotá a vyklube se z toho průšvih na entou… nebo to nakonec pomůže k odtajnění pravých citů?

Twittersmír je zrádné místo, kde se přátelé často chovají jinak než obvykle…

King-Kong@Fylozof Mám se opakovat? - Kdo seje tvítr, sklízí bouři.

Tuhle knížku jsem ani nějak původně nechtěla. Něco jsem si o ní přečetla, zařadila ji do svého pomyslného "to read" listu (ten papírový, respektive počítačový jsem si přestala vést už dávno, protože bych se v těch papírech normálně ztratila… to není jak u anime :'D) a nějak jsem se tím dál nezabývala. Pak jsem se dozvěděla, že ji u nás bude vydávat CooBoo. A pak jsem ji uviděla v Palladiu a najednou mě přepadla nepopsatelná touha jí vlastnit a přečíst si jí. Odložila jsem tedy Howla (jo, čtete dobře, TOHO Howla s chodícím zámkem a Kalciferem v knižní podobě! :/) a koupila si tuhle. A zklamaná jsem rozhodně nebyla. :3

Prvním, co mě na knížce zaujalo, byl obal, pak krásná grafická úprava vnitřku a nakonec fakt, že je téměř celý psaný v tweetech, tedy příspěvků, co si píšete na Twitter. (Něco podobného jako facebook a jeho zeď.) A já samozřejmě ZNÁM Twitter, ale nechodím na něj a zdá se mi, že už jeho sláva ve stínu facebooku upadá, proto radši říkám.
Jsou tam i vsuvky v podobě zápisků z blogů, školních novin nebo emaily, což ale nic nemění na faktu, že román je téměř celý založen na dialozích mezi hlavními čtyřmi hrdiny. (Kromě těch blogů.)
Musíte uznat, že je to zajímavý nápad, a podobných knížek je jen pár. Autorka s tím naložila vážně skvěle - čte se to naprosto parádně. Je pravda, že pokud budete hledat příběh, nenajdete ho - prakticky tam totiž není, celé to má velmi jednoduchou dějovou linku, kterou prokouknete po prvních dvaceti stránkách. Nicméně to ve výsledku ani tolik nevadí.

Postavy jsou celkem zajímavé a světe div se, ani ne nějak extra kýčovité. Obzvlášť Bennett je fantastickej. No jo, nerd. :'D A Will je takový ten typ kluka, kterého by většina holek umačkala za jeho roztomilost. :3 Lottie je taková správňácká a opravdová kámoška. Musím přiznat, že nejmíň ze všech jsem měla ráda Claire, i když byla docela zajímavá, přišla mi až moc hodná a taky celkem urážlivá. (I když v pár věcech jsem se s ní ztotožňovala.)

Nad čím se ještě trochu pozastavím je český překlad: Na jednu stranu je velmi čtivý, správně "puberťácký" a zábavný, nicméně pokud se pokusíte zkoumat originál, narazíte na spoustu nepřesností. Tedy vím, že různé anglické hříčky se překládají blbě a většina jich byla přeložena velice dobře - prostě tak, aby to českého čtenáře pobavilo přesně tak, jako mělo v originále, ale některé věci by se podle mě daly přeložit trochu líp, některé byly celkem nepřesné a narazila jsem tam taky na pár vyloženě kiksů. O.o Ne, že by nějak měnily smysl příběhu, dokonce ani celého článku/dialogu, ale stejně… byly tam. Já přemýšlela, proč klepe kosu v brouzdališti někdy v únoru s klukem, kterýmu brala jako malá hračky, a on to měl být kluk, kterýmu brala hračky z koupaliště. (Pokud chcete jako já porovnávat překlad, najděte si tuhle knížku na Amazonu, je tam dost stránek k náhledu. :3) Nechci tedy říct, že překlad byl blbý, ale podle mě mohl být i lepší. Alespoň si tule knížku chci někdy přečíst v originále, protože se na ní člověk musí parádně naučit americkej slang. :D

Jak už jsem řekla, příběh tam nehledejte, postavy jsou lepší průměr a na spisovatelské schopnosti autorky se spoléhat moc nemůžeme, protože v tweetech nám je neukáže… tak co je teda na knížce tak zajímavé?

Je to prostě skvělá romantická oddychovka ze života. Nemusíte nad ničím přemýšlet, jenom to prostě hltáte a užíváte si. Navíc je to hrozně vtipné, padají tam skvělé hlášky. Pokud se chcete pobavit a odpočinout si, je tato knížka naprosto ideální! :) Už dlouho jsem něco tak milého nečetla.

Jasně, negativ má dost: jednoduchý a předvídatelný děj, jehož hlavním motivem je láska (já sice jsem romantik, ale zase do všeho se to cpát nemusí, ne? :D), nijak skvostné (nikoliv však špatné!) postavy, určitá obyčejnost a absence… řekněme nějaké té omáčky, která se normálně píše, přece jenom číst pouhopouze dialogy - a to ještě celou dobu mezi čtyřmi lidmi - tak nějak není to pravé ořechové. Navíc to má pár trochu přeslazených pasáží.

Přesto to dohromady nějak funguje a knížka je to milá, s dobrou romantikou a skvělými hláškami. Navíc to má strašně pohodovou atmosféru. Pokud hledáte něco milého a nenáročného, u čeho se pobavíte a co vám zkrátí dlouhou chvíli (já ji zhltla za pár hodin), a překousnete nějakou tu slaďárnu, zato oceníte moderní a neotřelou formu v podobě tweetů, mohu vám Tweety s city jedině doporučit. :3

8/10, 4/5


Tweety s city
Autor: Elizabeth Rudnicková
Vydavatel: CooBoo (2012)
Počet stran: 272
Originál: Tweet Heart (USA, 2010)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pal Pal | Web | 28. srpna 2012 v 20:18 | Reagovat

Ty tweety zní strašně vtipně, ale romantika mě dost odrazuje, na přeslazené věci moc nejsem. :D Ale až budu někdy potřebovat oddychovku, zeptám se v knihovně. :3

2 wedding dresses sweetheart wedding dresses wedding dresses sweetheart wedding dresses | E-mail | Web | 9. ledna 2013 v 12:06 | Reagovat

You wind up being funny too as sounding too severe all at the same time, I can not stress that importance in writing and enhancing one's personal web space.
http://www.blowdress.org

3 replica watches iwc replica watches iwc | E-mail | Web | 15. ledna 2013 v 4:43 | Reagovat

A. He wanted to get to the second-hand shop!
http://www.begwatches.net

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.