Deník úúúplně obyčejného upíra - Tim Collins

22. července 2012 v 2:44 | Skullka Nika "Sealand" Elricová |  Okolo knížek
Myslíte si, že být upírem musí zákonitě znamenat vzrušující nesmrtelný život plný nebezpečí a zábavy? Nigel Mullet vás přesvědčí o omylu!

Letos oslavím stovku, takže mě napadlo, že je načase, abych si zavedl deník. Možná tohle čtete v budoucnosti poté, co mi nějaký pitomec probodl srdce dřevěným kůlem nebo mi usekl hlavu. Možná jste profesor, který studuje moji poezii. V každém případě vítejte, toto je můj úplně první deník.


Nigelovi bude brzo sto let, ale přesto stále vypadá na patnáct - je to totiž upír. Ovšem věk, ve kterém byl proměněn v nemrtvého, je značně nešťastný - teď musí trávit věčnost bojem s akné, mutujícím hlasem a svou neobratností při balení holek. Navíc nedostal do vínku ani upíří sílu a rychlost, ani nadlidskou krásu, a ti "lidé", se kterými musí sdílet doupě, dokážou občas být až ztělesněním trapnosti!

Do školy přišla nová dívka. Jmenuje se Chloe a právě se přistěhovala s rodinou do Stockfieldu. Má bledou pleť, černé oči a tmavé vlasy stažené do ohonu, takže dobře vyniká její dlouhý krk. Při hodině dějepisu seděla sama, takže si myslím, že se ostýchá seznamovat s novými lidmi. Bude zajímavé sledovat, jestli se spřátelí s partou oblíbeňáků, drsňáků nebo gothů.

Navíc se do města přistěhovala nová dívka, Chloe… jak si má ale Nigel získat její srdce, když je mu skoro sto a ještě nikdy v (ne)životě neměl holku?

Na tuhle knížku jsem se vážně hodně těšila. Poprvé jsem se o ní dozvěděla následujícím způsobem: Brouzdala jsem stránkami Slovartu, abych zjistila, co na Slovensku vyšlo a nás ne. (Haha, já se tak ráda týrám…) Narazila jsem na "Denník poďobaného upíra" a posteskla si, jak by bylo fajn, kdyby to u nás vyšlo. No, nějakým zvláštním způsobem jsem nikde nenašla zmínku o tom, že by se chystala v češtině. Pár dnů na to jsem odcestovala na Slovensko a měla jsme plán, že si odtamtud tu knížku teda odtáhnu. A odtáhla. I přes spor s tátou ano.

…a pak na mě vybafne, že Fragment chystá "Deník úúúplně obyčejného upíra". O.o O infarkt tedy bylo postaráno a já se asi měsíc na to mohla vesele pustit do čtení. (Česky, samozřejmě, zas takovej sebevrah nejsem. :'D)

Jistě všichni víte, jak moc knížky o upírech miluju. A je mi jedno, že většina z nich je považována za největší brak pod sluncem, já si za svým stojím! (Ale jestli mi někdo někdy řekne, že Darren Shan je brak, toho sežerou zaživa krysy.) Ovšem tahle knížka by se mohla líbit i zarytým odpůrcům, protože je to svým způsobem parodie na všechny ty moderní upíry.
Máme tu jednoduchý děj: náš upír Nigel se bezhlavě zamiloval do lidské dívky Chloe, a chce získat její srdce ještě před svými stými narozeninami. Ovšem v cestě mu stojí kdeco a tak to nebude vůbec jednoduché.

V první řadě musím říct, že Nigel je skvělý. Má skvělý (trochu sarkastický) smysl pro humor, skvělé hlášky, a celkově je to sympatický a milý a kluk upír. Bohužel ani nesmrtelnost ho nezachránila před typickými puberťáckými problémy, jako jsou beďary, nesnesitelní rodiče a problémy se spolužáky. Prostě průměrný huberťák… teda až na to, že si musí dělat starosti s tím, že jeho rodiče pijí krev dokonce i lidem ve městě, nebo s tím, jak se zabavit v těch dlouhých osmi nočních hodinách, když všechny videohry už dohrál…

Nigel je tedy charakter více než dobrý (však na pisateli deníku taky tyhle knížky stojí a padají), a ostatní jsou taky vcelku zajímavé, byť ne tolik - ať už šílení rodiče, potrhlá mladší sestra nebo mírně zvláštní spolužáci. Nejmíň zajímavá ze všech mi ovšem přišla sama Chloe. Taková moc… slušná. Na mě.

I když příběh je jednoduchý, autor z něj vytřískal co se dalo a tak se téměř nikdy nenudíte. Překvapivě dobře to odsýpá, hezky se to čte a má to spád. Prakticky na každou další stránku se těšíte, protože si říkáte: Tak co se asi dneska Nigelovi přihodilo… (A pak se dozvíte, že ho napadly vzteklé veverky, což bylo epic a autor má u mě malé bezvýznamné plus.) I ta romantika byla hezká - nic, co by mě posadilo na zadek, ale ani nic, co by mě nějak znechutilo. Prostě… hezká. :)

Zápory by se tedy taky našly, nicméně moc jich není. Pro mě je to hlavně konec. Ne, že bych neměla v lásce šťastné konce, ale tenhle byl na můj vkus až moc cukrkandlový - a když něco takového řeknu , tak z toho už vás opravdu musí rozbolet zuby, protože kdokoli kdo mě zná vám potvrdí, že já slaďárny fakt můžu. :D Pak je tu tedy slabší děj, který ale vynahrazuje náplň toho děje.

V neposlední řadě tu máme tu část knihy, o které se česká (ani slovenská btw) anotace nezmiňuje, zato v Americe a Anglii je to pravděpodobně hlavní důvod, proč si lidé tu knížku přečtou: parodie.

Nejvíce to paroduje Stmívání, samozřejmě, ale můžete to vlastně aplikovat na jakoukoliv až-moc-modernizovanou-upířinu (podotýkám, že ty já můžu ještě víc než slaďárny, nicméně pokud jsou to parodie dobré, tak je čtu s chutí i na věci na které nedám dopustit ;)). Neřekla bych, že je to nějaká hlavní složka knihy, nicméně tam taky je a je dobrá a vtipná, což je tedy účel parodie, takže tady si na nic stěžovat nemůžu.

Přičemž samotní upíři v knize jsou sympatičtí - spíše klasičtí, a většinu upířích "vymožeností" Nigel průběžně neguje. Pro odpůrce třpytek to může být fajn změna. (I když já radši zůstanu u moderny, děkuji. :D)

Taky tady mám - podobně jako například u Erebosu - problém, že po určitém dějovém zvratu už to pro mě prostě ztratilo tu atraktivitu. V Erebosu se to zpravilo, tady ne. Ale vzhledem k tomu, že to bylo jen chvilku před koncem, to nakonec nějak moc nevadilo.

Výjimečně nebudu hodnotit překlad. Nezkoumala jsem ho, avšak knížka se mi četla dobře, takže to asi zas tak tragické nebude. :D

Celou knížku navíc prokládají Nigelovi básně, které jsou hezké, občas i vtipní a pěkně dokreslují celkovou atmosféru příběhu.

Co by se možná taky hodilo podotknout je fakt, že knížka je (překvapivě) psaná formou deníku, tudíž v ní nejsou žádní dialogy. Na druhou stranu ale člověk víc chápe charakter postavy a dává to příležitost k různým vtipným poznámkám a zápiskům. Celá knížka je navíc pěkně ilustrovaná. Obálka je vážně skvělá a celkově kniha je moc pěkně graficky pojatá. Co dodat, kouká se na to prostě hezky. :D

Četla jsem to s tím, že je to jednorázovka. A tím pádem jsem byla i vcelku spokojená s koncem. Vůbec by mě nenapadlo, že to může mít další díly, ale má, a to dokonce dva, přičemž ten poslední je psaný z pohledu vlkodlaka. Nějak si na to nedovedu představit pokračování, takže se trochu bojím, co se z toho vyklubalo, nicméně pokud by měly další díly vyjít u nás, tak si je rozhodně přečtu.

Hodnocení:
Abych to tedy nějak zakončila… Deník úúúplně obyčejného upíra je vtipná a sympatická oddychovka. Pokud máte rádi upíry, jasná volba! Pokud se vám líbí ten trend "deníky outsiderů"* tak taky mohu jen doporučit, svému žánru ostudu rozhodně nedělá. A pokud jenom hledáte nějakou kvalitní, ale přitom oddychovou knížku na zkrácení dlouhé chvíle, opět nemůžu jinak než doporučit. Dávám čtyři lebečky, tedy 8/10.Deník úúúplně obyčejného upíra - Moje "super" rodinka
Autor: Tim Collins
Vydavatel: Fragment (2012)
Počet stran: 224
Originál: Diary of a Wimpy Vampire (2010)

*No co, všichni víme, že to letí - jen u nás vyšly Deník malého poseroutky nebo třeba Deník mimoňky, ještě si vzpomínám na nějaké další dva méně známé, nebo třeba Emily Strange (která je ale celkem stará), v zahraničí jich je nicméně mnohem víc a pravděpodobně je to současný literární trend v young-adult a prepubertální sféře. :D

Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pal Pal | Web | 22. července 2012 v 14:14 | Reagovat

No, nejdřív jsem z té recenze neměla příliš nadšené pocity - upír se sarkastickým smyslem pro humor je sice fajn, ale při zmínce o faktu, že že zamiloval do lidské dívky a chce si získat její srdce-- Stmívání jsem sice řekla, ale jen, jak říkám, v rámci přísloví poznej svého nepřítele. Od té doby mám na upírské romance alergii. XD
Ale... při slově parodie...
Hm, začalo to znít zajímavě. :'D
Kupovat si to asi nebudu - popravdě ani po minulé návštěvě knihkupectví, kdy jsem zase takřka zruinovala rodinu nemůžu - ale jestli se to někdy objeví u nás v knihovně, přečtu si to ráda. :)

2 Skullka Nika Elricová Skullka Nika Elricová | E-mail | Web | 23. července 2012 v 18:41 | Reagovat

[1]: Jako ta knížka je fajn. :D Nic, z čeho bych byla nějak extrémně unešená, ale fajn, a navíc je to docela srandovní. (Už jen kvůli tomu útoku veverek to stálo za to číst. XDD)
No já jsem od přírody romantik, takže to můžu, ale chápu tě, jsou o dost lepší věci. XDD (Hlavně... na Stmívání se nadává, ale ono je prostě určeno pro úplně jinou cílovou skupinu, aneb desetiletý nezkažený normální holčičky. XD ... Proč jsem tam napsala to nezkažený? :'D)
Eh, to mi povídej, já se teďka - kvůli tomu, že ty knížky už se mi SOLIDNĚ nevejdou do knihovny, a navíc se snažím kupovat něco... hm, užitečnějšího XD - knihkupectví vyhýbám obrovským obloukem, a když už tam občas zavítám, projeví se na mě ten nakupovací absťák a... no, peněženka pláče. :'D

3 Chachamaru Kiryuu Chachamaru Kiryuu | E-mail | Web | 23. července 2012 v 20:07 | Reagovat

Ano hipster trio! :D Mimochodem mám další skitlessky ale neměly fialový.Vim že tenhle komentář neni k tomuhle ale musela sem to napsat :D

4 cheap summer dresses cheap summer dresses | E-mail | Web | 9. ledna 2013 v 10:22 | Reagovat

Good art, I want say thanks to author becaus i have read here many exciting info. I've added this blog to my RSS reader Smile. Best regards
http://www.blowdress.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.