Team Trancy x Team Phantomhive

21. ledna 2012 v 16:40 | Skullka Nika "Sealand" Elricová |  Co tím chtěl básník říct?

Je zajímavé, jak vám může kreslený seriál zamávat se stavem mysli. Kuroshitsuji je toho zářným příkladem.

Tohle anime totiž stojí a padá na charakterech. Stojí, protože jsou vcelku originální, zajímavé, v důstojné míře ofanservisované, a taky uvěřitelné a lidské. A padá, protože to jsou často charaktery, kterým byste nafackovali. A to mě kdysi přivedlo na zjištění… Které jsem už delší dobu chtěla napsat, a debata na Facebooku s Marionette mě k tomu nakonec dokopala.


Hromada lidí nemá ráda Aloise. Přijde jim jako rozmazlený, sadistický spratek. Přesto mají rádi téže rozmazleného, ale zato mrzutého a nafoukaného Ciela. Dokud jsem neviděla druhou sérii Kura, myslela jsem, že to všeobecné mínění o Aloisovi je pravdivé. Jenže pak jsem si pustila první díl. Alois se tam zasmál, tím svým nádherným, andělským smíchem, a mě se podlomila kolena. A v tu chvíli jsem věděla, že to pravda být nemůže.

Přemýšleli jste někdy o tom, jak moc si jsou Ciel s Aloisem podobní?

Nemyslím tím teď jen to, že jsou to oba viktoriánští šlechtici se značkou kontraktu a sexy sluhou po boku, kterým se stala křivda, za kterou se chtějí mstít.

Myslím tím jejich osudy. Jejich zoufalost. Jejich rozhodnutí. Když si to uvědomíte, jsou téměř stejní.

Ale zároveň se liší. A to hlavně v jedné věci: v tom, jak se se svým životem vyrovnali.

Víte, často jsem přemýšlela o důvodech, proč nemám ráda Ciela a proč miluju Aloise. Co mi na Cielovi tak vadí? A co se mi na Aloisovi - kromě toho jeho smíchu - tak hrozně líbí?

Oba dva ztratily svou rodinu, svůj domov, svoje jistoty. S oběma bylo krutě zacházeno a lidé se k nim stavěli zády. Ale každý se s tím vyrovnal po svém. Oba byli silní a přenesli se přes to… jenže každý jinak.

Ciel se… (a teď musím použít výraz naší sousedky) zabejčil. Uzavřel se do sebe a nenechal nikoho, aby ho rozesmál, aby ho podpořil. Nenechal si pomoct. Vytvořil si kolem sebe nějakou obranou zeď, díky které se už nedokázal smát, díky které nedokázal žít.
Stal se z něj protivný a rozmazlený mrzout, který se staral jenom o to, aby pochytal zločince a zabil lidi, kteří mu to všechno udělali, a rýpal se ve své minulosti.

Bylo mi ho líto, samozřejmě. Ale tohle podle mě nebyla správná reakce… A ještě víc mi bylo líto lidí kolem něj. I když nemůžu vystát Elizabeth, úplně jsem ji chápala. Chápala jsem její snahu dostat se blíž k Cielovi. Chápala jsem, že na jeho tváři chtěla zase vidět úsměv. Ale Ciela díky tomu prostě nemůžu mít ráda víc než málo.

Alois to zase překonal jinak. Nešťourá se zbytečně v tom, co se stalo. Žije dál. Směje se, poskakuje a - byť to působí rozmazleně - si s klidem dopřává všechen luxus a užívá si jak jen může. Nestará se o lidi kolem sebe - nestará se o nikoho. Jenom si proplouvá s úsměvem a sarkastickými poznámkami na rtech životem. Sice si občas vybil svůj vztek na okolí, za což jsem ho v určitých chvílích nesnášela, ale dalo se to pochopit. Jen toužil po tom, aby ho měl někdo rád, a tak se hrozně moc upnul na Clauda. Jenže ten ho potom zradil, a pak už mu nezbylo vůbec nic. A přesto… se nezměnil. Přesto se rozhodl, že se minulostí nenechá ovlivnit, protože mu to akorát dalo prostor pro vytvoření nové, lepší budoucnosti. A za to ho miluji.

Rozdíl je taky v taky v tom, jak se v průběhu seriálu vyvíjeli… Ciel na to měl dvě série a nestalo se s ním nic, akorát byl ve dvojce ještě větší fracek a děcko. I když moc dobře ví, že by neměl.

Aloisovi to nakonec došlo. Pozdě, ale přece. Nakonec si to uvědomil. Nakonec pochopil. Nakonec se změnil.

Rozhodně tím nechci zlehčovat Cielovu situaci. Měl to těžké. Určitě vzhledem k jeho postavení. Když jste vychováván jako aristokratický synek, zákonitě jste rozmazlení a zvyklí na určité zacházení. O to hůř pak snášíte, když s vámi pak někdo nezachází zrovna dvakrát slušně, o to hůř snášíte jakoukoliv křivdu. Chápu, že ho to zasáhlo. Nikdo z nás by nechtěl, aby se mu něco takového stalo. Byl ještě dítě… Ale to byl Alois taky.

Jenže Ciel se ani nepokusil se přes to nějak přenést. On to předem zbaběle vzdal. A to mi na něm vadí.

(Tato část může obsahovat spoilery na Kuroshitsuji II.)
Druhá série byla… duel. A mě přišlo nefér, že z něj jako vítěz vyšel Ciel. Alois si nezasloužil zemřít, nezasloužil si další zrady. A Ciel si zase nezasloužil Sebastianovy služby jako démon po zbytek věčnosti. I když se mi konec Kura II líbil, úplně spokojená jsem nebyla, a ani být nemohla. Těžko říct, jestli to nakonec pro Aloise byl šťastný nebo špatný konec… ale zemřít neměl, na tom se nic nemění. Určitě ne takhle.
(Konec spoileroidní části.)

Ciel se navíc snaží být vždycky ten správný. Některá jeho taková správná jednání se mi líbila - byla šlechetná. Ale dost často to přeháněl. Moc se staral o ostatní, o to, co si myslí, a přetvářel se. Příliš se staral o to, aby byla zachována jeho image ukřivděného, ovšem silného temného aristokrata.
Ale přitom tím vším jen ubližoval sám sobě.

Aloisovi jsou všichni okolo ukradení - přehrává, olizuje co se mu dostane pod ruku, za vidinou svého cíle se klidně stane i děvkou a vybíjí si vztek na komkoliv kdo je po ruce. Že je to špatně?
Stát se rozmazleným sadistickým spratkem je taky možnost, jak se vyrovnat s minulostí.
Stejně jako se stát nafrčeným aristokratickým frackem.

Tak mi řeknětě - jaký je mezi nimi rozdíl? Proč je Alois ten špatný a Ciel ten správný?

Ach. Koukám, že jsem tu Ciela hodně zdrbla. *mačká plyšáka* To jsem nechtěla. Pravdou je, že Ciela mám ráda… Celou první sérii jsem ho měla ráda, a stále ho ráda mám. Ne moc, ale mám. Není zas tak špatný, jak jsem ho tady prezentovala.
Pouze jsem se pokusila srovnat jeho charakter s Aloisovým, a podívat se na důvody, proč je Alois odsuzován a Ciel milován. Jen jsem potřebovala sepsat svoje myšlenky, po tom, co mi tak dlouho leží v hlavě. A taky si zase zafilozofovat.

Oba dva si toho hodně prožili.
Oba dva ztratili ty, které nejvíc milovali.
S oběma bylo nelidsky zacházeno.
Oba dva mají někoho, koho za to viní, a chtějí se mu pomstít.
Jeden z nich se stal ukřivděným zatrpklým aristokratickým frackem.
Další sadistickým spratkem a rozmazlenou děvkou.

Kdo drží vaše sympatie pevně ve svých rukou?
Tým Trancy, nebo tým Phantomhive?

P.S. Slyšela jsem názory, že Ciel se v anime chová mnohem hůř než v manze, že v manze je mnohem lepší charakter. Mangy jsem četla asi dvě kapitoly, nemůžu posoudit. I kvůli tomu, že Alois se objevuje pouze v druhé dérii anime, berte tohle jako "nadávání" pouze na anime. ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 22. ledna 2012 v 12:21 | Reagovat

No jo, tvůrci se s náma rozhodli druhou řadou pěkně vyjebat. První řada je pro mě klasika a Ciel je zkrátka typickej arogantní dandy (a teď to nemyslim jako podstyl lolity, ale jako skutečnej životní styl těhlech aristokratickejch mladíčků, který v životě nemuseli ani hnout prstem a jejichž jedinou starostí bylo vypadat krásně), ale i proto ho mam ráda, nearogantní Ciel by zkrátka nebyl Ciel (nehledě na to, že nad jeho oblečením jsem slintala celou první řadu ^^") Aloise mi v průběhu druhý řady začínalo bejt čim dál víc líto, jednak kvůli tomu idiotovi Claudovi a jednak proto, že byl jak pátý kolo u vozu, zatimco o Ciela se mohli všichni přetrhnout a to, jak se všema na konci dokonale vyjebal, by si zasloužilo potlesk (stejnak mě ale úplnej konec dost nasral, chudák Sebby) Čili, dalo by se říct, že mam ráda oba, každýho svym způsobem

2 Skullka Nika "Sealand" Elricová Skullka Nika "Sealand" Elricová | E-mail | Web | 22. ledna 2012 v 15:22 | Reagovat

[1]: Přesně tak, pořád jen Ciel Ciel Ciel a na to, že existuje ještě nějakej Alois nikdo ani nemyslel. -.- Upímně, já nechápu, proč se o toho Ciela všichni tak rvali, kdyby o Aloise, tak to pochopím, ale takhle? :D
Já ho mám taky ráda, i když ne nějak moc, ale mám, jinak bych ho neměla jako plyšáka a neměla bych ráda celou první řádu... Mnohem víc se mi líbil v Kuroshitsuji Musical, protože on se tam USMÍVÁ! :D

3 Anča Anča | Web | 29. března 2012 v 23:34 | Reagovat

Krasne s to napsala T^T.
Mam taky stejny nazor na ty dva. Kdyz jsem si shledla prvni serii, tak jsem si Ciela oblibila, a moc jsem se tesila na druhou serii. Zpocatku (kdyz jsem druhou serii jeste nezhledla), tak jsem vubec nechapala, proc Alois vypada jako holka. Ale potom,  jsem si zhledla prvni dil, jsem se do ne ho totalne zabouchla, protoze jsem chapala jeho minulost a situaci i pocit byt ostrcenej a nebyt vyjimecnej X(. Bylo mi hrozne smutno, kdyz umrel T^T.
Hrozně ho žeru a jsem rada, ze nejsem jediná XD a mas moc hezkej blog  :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.