Erebos (Hra, která zabíjí) - Ursula Poznanski

13. ledna 2012 v 14:52 | Skullka Nika "Sealand" Elricová |  Okolo knížek
Máte rádi počítačové hry? Určitě se vám alespoň jednou v životě nějaká líbila. Tak moc, že jste většinu času stráveného na počítači pařili jako o život. Že jste se těšili, až přijdete ze školy domů, uděláte úkoly a pak už se zase budete moct stát někým jiným, žít v tom okouzlujícím světě…

Obzvláště, když je to neuvěřitelně reálná a nádherná hra, která navíc umí plnit vaše nejtajnější přání…

Instalační okno ukázalo pochmurný obrázek. V pozadí bylo vidět rozpadající se věž uprostřed vypálené krajiny. Před věží byl v holé zemi zapíchnutý meč, na jehož rukojeti byl přivázaný červený šátek. Ten se třepotal ve větru jako poslední připomínka života v mrtvém světě. Nad tím, také červený, se klenul nápis 'Erebos'.

Jenže co když je to všechno špatně?

Erebos je hra počítačová hra s přísnými pravidly. Toho, kdo je poruší, čeká krutý trest nebo… smrt.


Nick Dunmore je obyčejný šestnáctiletý kluk, který má rád basketball, počítačové hry a je tajně zamilovaný do své spolužačky Emily. Žije si normální život puberťáka, ovšem jen do chvíle, než u nich na škole začne mezi žáky kolovat malá krabička, o které všichni jen zarytě mlčí. Žáci přestávají chodit do školy, shlukují se mezi sebou lidé, kteří už krabičku vlastní, a lidé, kteří by ji chtěli, ve škole se najednou začne zvyšovat kriminalita… A pak se Nick k té tajemné věci konečně dostane. Je to RPG, hra jménem Erebos. Ale není to jen tak obyčejná hra…

Máš jen jednu možnost zahrát si Erebos.
Když budeš hrát, musíš být vždy sám.
Obsah hry je tajný. S nikým o něm nemluv.

Je to totiž neuvěřitelně reálná a inteligentní hra. Nic lepšího jste nikdy nehráli. Navíc je to hra, co umí splnit i vaše nejtajnější přání…

Jenže jak je možné, že o vás hra všechno ví? Jak to, že dokáže zadávat úkoly i v realitě? Proč se o ní nesmí nikde ani zmínit? Je to jenom paranoia… nebo vás Erebos vážně sleduje?

Vyhlížej posla se žlutýma očima…

Určitě už jste někde na tomhle blogu zaznamenali, že mám ráda počítačové hry. S RPG zas tak moc zkušeností teda nemám, zato miluju mlátičky… Prostě se promlátit k poslednímu bossovi, kterého zabíjíte sice klidně i víc než hodinu, ale pak se vám ukáže závěrečná animace a vy se tetelíte blahem. (A to i přesto, že v mém případě to všechno hraju na nejmenší obtížnost… No jo, každý nějak začínal, ne? :D) Nemůžu se dočkat, až budu mít časem lepší počítač/vlastní konzoli, protože prostě prahnu po tom zahrát si Dragon Age. (Btw, proč je Score tak drahý, já už jsem si ho tak dlouho nekoupila protože jsem věčně bez peněz, ale mám děsnej herní absťák. T.T)
Hry, to je prostě moje.

Proto jsem se neskutečně těšila na Erebos. Přelomové, až nebezpečné počítačové hry mě vždy lákaly (viz. třeba moje milovaná manhua 1/2 Prince), a Erebos podle anotace sliboval jednu z nich. A víte co? Nezklamal.

O čem že ta knížka je? Moc vám toho bohužel prozradit nemůžu. Připadám si jako jeden z hráčů, ale prostě vás nemůžu připravit ani o jedno z těch překvapení. Všechny recenze mlží. A ta moje bude mlžit taky, jelikož sem za to, že vím velkej prd, byla při čtení opravdu vděčná.

O dobrou hodinu později dospěla instalace ke sto procentům. Nick už chtěl nahlas jásat, ale vtom obrazovka zčernala. A zůstala černá.
Nic nepomáhalo. Ani poklepávání na kryt počítače, různé kombinace kláves a výbuch vzteku. Obrazovka neukazovala nic než neúprosnou temnotu.
Ještě než stihl rezignovaně počítač restartovat, přece jen se něco stalo. Z temnoty se vynořila rudá písmena, slova, která pulzovala, jako kdyby zásobovala krví a životem skryté srdce.
"Vstup.
Nebo se vrať.
Toto je Erebos."

Erebos je počítačová hra, která je nádherná, realistická, propracovaná a působí na vás jako živá. Dokáže splnit i ty nejtajnější přání - za malou protislužbu, samozřejmě.

Jenže Erebos je i hra zvláštní a v jistém smyslu děsivá - všechno o vás ví, zadává vám úkoly i v normálním životě, omotává si vás kolem prstu a při sebemenším vzdoru zahubí…

Co se za tím vším skrývá? Co Erebos chce? Jak to, že je tak jedinečný? Jak to, že vám čte myšlenky, že o vás všechno ví? To si budete muset zjistit sami. Věřte mi, stojí to za to.

Upřímně? Sedím tu a tápu. Nevím, co sem napsat. To se totiž musí zažít. Vážně si teď připadám jak hráč, co právě někomu předávává DVD. Přesto zapojím všechny svoje mozkové závity a pokusím se. Protože vás prostě potřebuju přesvědčit, ať si to přečtete. Vy si to totiž chcete přečíst - jenom o tom ještě nevíte.

Erebos je prostě… něco. Je to kouzelné. Fascinující. Vytvoříte si na tom velmi snadno závislost. Nedokážete se odtrhnout. Je to naprosto nepopsatelné.

A to nemluvím pouze o té hře, ale i o knize. Kniha dělá totiž úplně to samé.

Na začátku nevíte. Tápete. Nechápete, co je Erebos. Nevíte, co chce. Nevíte o nic víc než Nick. Já například v průběhu měla několik teorií, a ani jedna se nepotvrdila. Sice mě to trošičku mrzí, čekala jsem v knize více nadpřirozena, ale ve výsledku to nevadilo. Ani trochu.

Už hlavní zápletka je rozhodně zajímavá. Tajemná a chytrá počítačová hra, za kterou se ale skrývá něco víc. Originální. To se moc mezi knihami nevyskytuje. Že se vám to zdá příliš přímočaré, jednoduché? Ani náhodou! Ale víc vám prozradit nechci, ne, nemůžu. Kdybych vám cokoliv prozradila, musela bych si nafackovat, že jsem vám pokazila zážitek. Ale jedno vám řeknu: z tolika událostí a zvratů vám půjde hlava kolem.

Jo, zvraty, to je taky silná stránka téhle knihy. Víc než silná. Každou chvíli se něco stane - něco, co jste nečekali. Něco, co vám nejde do hlavy, něco, o čem byste si ani ve snu nemysleli, že je možné. A ono se to stane, kouká to na vás ze stránky knihy jak Zíral při vyvolávání (tohle byla poznámka pro ty, kteří už to četli ;)) a vy koukáte zpět a nestačíte se divit. Vrtíte hlavou, myslíte na to, snažíte se to pochopit a marně… Jo, tohle ta knížka dokáže.

Všechno je to propracované. Promyšlené. Jak děj, tak postavy. Znáte to, takové ty příběhy, kdy se celou dobu něco řeší, na něco se snaží přijít… A potom, na konci, do sebe zapadnou všechny dílky skládačky, všechno se vyjasní. Pro všechno je najednou logické vysvětlení, a vy jen můžete v obdivem vydechnout "Wow.".

Něco tak geniálního a propracovaného jsem nečetla od Darrena Shana. A že Darren je pro mě absolutní modla.

Celkově to ve mně vyvolávalo podobné pocity jako Darren - s nadšením jsem otáčela každou další stránku, četla jsem po nocích. Nahlas jsem šílela, smála se a divila všem těm šílenostem a zvratům. A taky jsem v duchu smekala před autorovým nadáním, před genialitou příběhu. A taky jsem vždycky byla hrozně zdrcená, že to končí.

I když jsem se ani u jednoho nedozvěděla úplně všechno. A stále nechápu některé věci. O.o

Postavy jsou taky silnou stránkou. Nick je sympatický kluk, stejně jako většina jeho spolužáků a spoluhráčů. Erebos mu nejdřív sice přišel podezřelý, ale pak tomu propadl jako všichni, protože jemu se nedá vzdorovat. Ve většině případů si ale stihl zachovat zdravý rozum a nezaslepit se poslovým pozlátkem.

No dobře, úplně všichni mi sympatičtí nebyli. Ale jedno jim upřít nemůžu: ty postavy jsou výborně propracované. Reálné. A i když jsem občas měla chuť je všechny proplesknout, byly hrozně lidské. A strašně reálně dokonce působili i postavy ve hře.

Ursula psát rozhodně umí. Umí si pohrát se čtenářovou myslí, obmotá si vás kolem prstu. Nikdy si nemůžete být jistí, na čem jste. Nikdy si nemůžete být ničím jistí. Občas se mi zdálo, že nečtu, ale že sleduju skvělý film. Úplně jsem se s Nickem ztotožňovala, cítila jsem s ním, viděla jsem to, co on, stála jsem vedle něj a sledovala všechno co se kolem dělo. Má to atmosféru, hustou, skvělou, která se stránku od stránky mění. V jednu chvíli vás mrazí, v další se blaženě usmíváte. Má to neuvěřitelně silné momenty. Je to vtipné, ke konci dokonce příjemně romantické. Je to nebezpečné - a nebezpečně přitažlivé. Je to jiné, je to zvláštní, originální a zajímavé.

Je to zvláštním způsobem akční. Spíše než abyste čekali další boj nebo přestřelku jste v neustálém napětí. Co přijde za další úkol. Co nového se dozvíte. Kdo se objeví na scéně, kdo něco podělá. Váš mozek rotuje na plné obrátky a vy jen automaticky otáčíte stránky a hltáte každé slovo. Protože každé nové slovo je nová informace, další malý kousek z celku.

Taky vám musím říct, že to není pro slabé povahy. Mrazit vás bude docela často. Zezačátku mi přišlo, že anotace i podnázev knihy jsou přehnané. Ale věřte mi, nejsou. Je to děsivé. Ovšem takovým tím fascinujícím způsobem. (A označení thriller je rozhodně na místě.)

Osobně jsem se na tom stala závislá úplně stejně, jako postavy na hře.

Když už jsme u té závislosti… všichni říkají, jak je to tam super podané. Mě se ani tak nezdá. Často nemám daleko, abych se - a nemusí to být zrovna PC hra, může to být i anime nebo knížka - chovala podobně jako postavy v knize. A za nějakou hroznou závislost to určitě nepovažuju. ;)

A pak tu máme samotný Erebos. To je něco… nádherného. Kouzelného. Wow. Chci doma taky takovou počítačovou hru. Samozřejmě, že ne úplně ten Erebos z knihy, protože ten má i své stinné stránky, ale stejně. Doufám, že se toho časem někdo chytne a vytvoří alespoň nějaký hloupý fanouškovský flash výtvor, když ne plnohodnotné RPG, které by si tenhle nápad určitě zasloužil.

Úplně se do toho ponoříte, vžijete, úplně chápete Nicka. Chápete jeho závislost, jeho jednání. Prožíváte s ním úplně všechny emoce. Je to až děsivé, jak vás ta kniha ovlivňuje. Všechno je to taky neuvěřitelně skutečné, realistické - máte pocit, že něco takového se klidně může dít ve vaší škole, že se to může dít vám…

Erebos nám taky ukazuje lidi jako takové. Jejich špatné i dobré vlastnosti. Jak snadno ovlivnitelní jsme, k čemu nás dokáže dohnat zloba a snaha se pomstít. Jak si dokážeme nevážit věcí, které máme, co jsme ochotni udělat pro lepší život. Jak jsou někteří z nás v touze za lepším životem s to jít přes mrtvoly, jak se dokážeme distancovat od světa i od přátel jenom kvůli úniku z reality a vizi nějaké lepší budoucnosti. Co s námi může udělat závist i nenávist, ale i láska. Co všechno jsme schopni podstoupit nebo obětovat. Je toho hodně.

Ještě zmíním okrajově obálku a anotaci: obálka je fantasticky zpracovaná a nádherná. Vypadá jako stará, ošahaná kniha z antikvariátu. A je navíc taková… reliéfní. A anotace je taky dobrá - téměř nic vám neprozradí, ani ta na obálce, ani ta na internetu, a přitom vás perfektně navnadí.

Co ještě musím zmínit jsou všechny ty odkazy na řeckou mytologii. Tu já ráda, móc ráda. :) Body navíc.

Mimochodem, víte, jak poznáte, že jste vymysleli dobrý vtip? Že se mu sami zasmějete. Jak poznáte dobrý cizí fór? Že se mu smějete i poněkolikáté, že si ho jenom přeříkáte nebo přehrajete v hlavně a už se zase smějete. A víte, jak poznáte dobrou knihu? (Nebo i anime, seriál, film, cokoliv.) Že si ji můžete číst vícekrát a stále je (téměř, přece jen už zásadní informace víte) stejně dobrá. Stejně napínavá. Že vás stále něčím překvapuje. Já jsem Erebos byla nucena na čas odložit, už když jsem nebyla od konce zas tak daleko, a když jsem se k němu pak vrátila, rozhodla jsem se, že se na několika stranách jenom začtu, ať si to zpětně vybavím, a pak budu pokračovat… Jo, hádáte správně, nepovedlo se, začala jsem číst od začátku a dočetla to znovu až dokonce.

Tak, když jsem to tu teď tak vychválila, musím to i trochu zdrbat, protože dokonalé to samozřejmě nebylo. Jak už jsem zmínila, v určitých chvílích jsem myslela, že jim buď natrhnu zadky, nebo je pořádně proplesknu, ať proboha vzpamatují. Zjistila jsem ale, že se mi to poslední dobou stává často a pravděpodobně to tedy bude jen můj problém. Na druhou stranu, postavy taky byly jen lidi. A lidi nejsou dokonalí. Mají své nedostatky, chyby, občas jednají tak, jak by neměli. Takže to ve výsledku nebylo na škodu, postavám to dodávalo na lidskosti.

Taky se tam našlo pár kiksů a logických nesrovnalostí, které jsem odhalila i já. Například často se při popisování hry děly věci, které by se normálně dít nemohly, protože to prostě byla hra. Jak někdo například mohl během hry vyjeknout, když se tam dalo bavit pouze textově?
Nevím, jak je možné, že se tam dostaly… I když, asi vím, - kdokoliv tu knihu četl, i korektor, byl celým Erebosem tak fascinován, že to prostě přehlédl. Upřímně? Ani se moc nedivím.

Taky mi to od určitého, dost významného dějového zvratu přišlo zezačátku méně zajímavé. Zezačátku. Pak to začalo vrcholit a už to bylo zase fantastické.

A pak je tu (teď už zase v pozitivním smyslu) konec. Konec byl… fantastický. Okouzlující. Nádherný. Takové rozuzlení a vývoj událostí jsem rozhodně nečekala. A navíc byl konec hrozně… milý. Nebyl to happy end v pravém slova smyslu, ale já se u něj přímo tetelila blahem. Celé to na mě působilo jako jeden velký oddych "Je po všem.". Krásný pocit je možná správný výraz. Ačkoli mě mrzí, že to byl vážně konec, a že už nebudu moct sledovat další osudy našich hrdinů.

Ta knížka mě hrozně emocionálně ždímala a na konci ze mě byl kus užmoulaného hadru. o.o Celý večer po dočtení jsem byla v mírné depresi (no jo, další podobnost s Darrenem Shanem :D) a myslím, že tu knížku nedostanu z hlavy docela dlouho. Zasloužila si místo mezi mými nejoblíbenějšími knihami, protože… protože si to prostě zaslouží. :)

Hodnocení:
Jak jste si z celé recenze jistě všimli, vychvaluji Erebos až do nebes. Je to originální, zajímavé, napínavé, tak nějak poučné (:D), geniální, má to svoji skvělou atmosféru, hromadu zvratů a výborné rozuzlení. Omotá si vás to kolem prstu a nepustí. Má to prostě všechno, co by správný příběh měl mít. Je strašná škoda, že je to jen jedna knížka, ale kdyby se to víc natahovalo, asi by to tomu neprospělo… ne, to asi ani nešlo, na to je to moc komplikované a promyšlené. Jasně, je tam pár kiksů, ale ty ve výsledku zas až tak nevadí. Myslím, že je to knížka, kterou by si měl přečíst každý, protože každému se na ní určitě bude líbit alespoň něco. Snad se k nám dostane i nová knížka od autorky!
Za mě jednoznačně 9/10.


Tak co, navnadila jsem vás? Knížku rozhodně nemůžu nic jiného než doporučit. Vyhlížejte posla se žlutýma očima, určitě pro vás bude mít nějakou odměnu! A víte, co udělám já? Seženu si World of Warcraft. Chci si Erebos alespoň tak nějak uměle k sobě alespoň trochu přiblížit…

P.S. Právě jsem se dozvěděla, že byla prodána práva na film. Upřímně, sice si Erebos jako film moc představit nedovedu, ale stejně… ÁÁÁÁÁÁH!!! :3

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku této skvělé knihy. :)

A jako bonus... screeny ze hry, kterou si můžete zahrát na ereboszabiji.cz. Schválně, kolik postav poznáte? ;)



Pár poznámek pro "hráče", tedy lidi, co už mají Erebos za sebou - obsahuje spoilery!
Víte, jaké byly moje teorie? :D Že je to jiný svět, jiná dimenze, kterou posel nějakým způsobem dostal do našeho světa jako PC hru. Tedy, že všechno, co se děje, je skutečné, že ty postavy se na vás z obrazovky skutečně dívají, protože vás vidí, a že vy skutečně ovládáte nějakého mimozemšťana, a že Ortolan je nějaké monstrum. Samozřejmě jsem se hrozně mýlila, ale spoustu věcí tomu nasvědčovalo. :D Pak mě taky v určité chvíli napadla myšlenka, jestli tu hru nestvořil Finn, aby mohl být s Nickem. Šílené, já vím. :D
Nakonec mě mrzelo, že to byla JEN dokonalá umělá inteligence a že v tom není nějaká vyšší síla… já fantasy nejradši. :D
A taky se STRAŠNĚ líbil ten konec, jak si hráči říkali svoje herní jména… :3 Kdo vám po celou dobu byl nejsympatičtější? Mě Nick, Emily a Victor. Ze hry Sarius a Sapujapu. Nemohla jsem vystát Lelanta, Blackspella a Drizzela… Ano, zase mám úplně stejný názor jako Nick. :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 cheap formal dresses cheap formal dresses | E-mail | Web | 9. ledna 2013 v 10:59 | Reagovat

I'm reading through some of your posts and so far so good. I'm still a little lost on the subject, but plan on saving it to my favorites and coming back. I have found several other sites and am trying to consolidate them all so i can compile a list of resources. I will come back and post my results in the comments next time
http://www.blowdress.org/wedding-dresses-strapless-wedding-dresses.html

2 replicawatches replicawatches | E-mail | Web | 15. ledna 2013 v 5:16 | Reagovat

Q. What did the carpet say to the floor?
http://www.begwatches.net

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.