Monster High:S příšerami v jedné lavici - Lisi Harrisonová

6. listopadu 2011 v 14:51 | Skullka Nika "Sealand" Elricová |  Okolo knížek
Bojíte se příšer? A co takhle představa, že bydlí někde mezi vámi? Přece i upíři a zombíci potřebují chodit do školy! Není to zrovna vaše škola? Vítejte v Monster High - kde být děsivej má zelenou!
A Monster Monster High, Monster High… No jo, ta písnička je chytlavá. :D A víte co, říkejte mi třeba děcko, ale já Monster High miluju. Ten seriál je vtipný, panenky nádherné a knížka? To je teda něco! Však na ni tady taky budu celou recenzi pět chvalozpěvy… Tak pozor, začínáme!

Melody se narodila do rodiny slavného plastického chirurga celebrit, osobní nákupčí největších hvězd a všemi milované, blonďaté starší sestry, na kterou se kluci jen lepí a je královnou školy. Mezi nimi působí trochu jako vetřelec - obyčejné černé vlasy, nesmělá a klidná povaha a navíc obrovský, hrbolatý nos a těžké astma, kvůli němuž nemůže dělat to, co nejvíc miluje a co jí taky nejvíc jde - zpívat. Nos jí sice otec (i když ne příliš dobrovolně) spravil, jenže Melody je naštvaná na povrchní chování okolních lidí, kteří jsou k ní najednou milejší jen kvůli novému vzhledu.

Když se vrátila na střední v Bverly Hills, dívky byly přátelské, kluci zírali a zdálo se, že kolibříci poletují trochu blíž. Nikdy se jí ani nesnilo, že by ji mohli takhle brát mezi sebe.

Jenže Melody nebyla díky žádné z těch úžasných nových vlastností o nic šťastnější. Místo aby se předváděla a flirtovala, trávila volný čas zachumlaná pod dekou s pocitem, že je jako napodobenina sestřiny metalizované kabelky Tory Burch - krásná a lesklá na povrchu, ale uvnitř děs běs. Jak se opovažují chovat se ke mně hezky jenom proto, že jsem hezká! Jsem přece stejný člověk jako předtím!

Než přišlo léto, Melody se stáhla do sebe docela. Nosila pytlovité šaty, nikdy si nekartáčovala vlasy a z doplňků uznávala jenom inhalátor, který si připínala k očku v pase.

Když se po jejím jednom astmatickém záchvatu, díky kterému skončila v nemocnici, přestěhují do Salemu v Oregonu, je nadšená: Klidné prostředí, čistý vzduch a možnost začít úplně znovu. Tady přece nemůžou být tak povrchní lidé jako v Beverly Hills, no ne?

Jenže pak se seznámí s Jacksonem, jejich novým sousedem, a zaplete se do věcí, do kterých se určitě zaplést nechtěla…

Frankie Steinové právě bylo patnáct dní. Jaktože patnáct dní? Je to totiž Frankensteinova vnučka a její rodiče si ji nedávno doslova a do písmene postavili. Nastal čas, aby nastoupila na střední školu, a už se nemůže dočkat! Jenže na rozdíl od ostatních SOVáků (SOV - Sabotér obvyklých vlastností, Frankiinými slovy "Korektní způsob, jak říct příšera") by se nejraději neskrývala a ukázala se celému světu taková, jaká opravdu je, se všemi svými švy a kontakty (protože mít mátově zelenou kůži je přece voltážový!)…

"Cítím vanilku? zeptal se táta, když zabušil na zavřené dveře.

Frankie vypnula muziku. "Jóóó!" zasmála se vesele a nevšímala si jeho rádoby přísného tónu - ten používal od doby, kdy Frankie předělala jeho laboratoř na "salón". Slýchala ho, když načančala laboratorní krysy, odložila si do jeho kádinek lesk na rty a doplňky do vlasů a na kostru přilepila obličej Justina Biebera (protože ten plakát, kde sedí na skateboardu, je fakticky voltážovej, no ne?). Ví však, že tatínkovi to zas tak nevadí. Teď to byla i její ložnice. A kdyby měl opravdu námitky, určitě by ji neoslovoval...
"Jak se má tatínkova dokonalá holčička?"

Tyhle dvě holky se moc neznají, ale jedno mají společné: chtějí, aby je okolí uznávalo takové, jaké jsou. Aby se už nikdy nemusely přetvařovat a mohly konečně svobodně dýchat. Mají nějaký plán jak toho dosáhnout? Jenže když zasáhne láska, jde všechno stranou… Nebo ne?

Frankie se otočila k vysokému zrcadlu, které se opíralo o žlutý šatník. Rozepnula si župan a prozkoumala své tělo. Bylo v kondici, svalnaté a skvěle tvarované, dokonale odpovídalo postavám v časopisech. Tak co na tom, že má mátově zelenou kůži? Nebo že má končetiny a hlavu přihefnuté několika stehy? Podle těch časopisů, které šly s dobou mnohem víc než rodiče - bez urážky! -, měla mít ráda své tělo takové, jaké je. A taky že ho měla ráda! Z toho vyplývalo, že pokud normáci čtou časopisy (což určitě dělali, protože v nich figurovali), tak ji budou mít rádi taky. Co bylo přírodní, bylo in.

Kromě toho byla tatínkova dokonalá holčička. A kdo by nemiloval dokonalost?


Monster High je celkem nová série a u nás jen dva měsíce stará knížka. Není moc tlustá, nenajdete na ní žádnou anotaci… A má naprosto CLAWSOME (no jo, já jsem zase strašila na tý oficiální stránce… 8D) obálku! Miluju tu lebečku s mašličkou, miluju tu "napodobeninu" kůže a miluju kombinaci černé a růžové! Výhra po všech stránkách. A obsah? Pff, ten je ještě lepší než obálka… I když jsme od knihy původně příliš nečekala, vážně mě příjemně překvapila. Ale tak popořadě.

Melody je holka, které se z duše příčí být povrchní. Nejvíce jí zasáhlo, že kdysi bývala Skoba, jenže potom jí nos přešili, ošklivé zuby zarovnaly a hned na ni byli všichni milí a brali ji mezi sebe. To zapříčinilo, že se uzavřela do sebe ještě víc, takže se stala ukázkovým outsiderem. Když se s rodinou přestěhují, doufá, že by možná mohla znovu zpívat, ale hlavně, že bude moct začít od začátku někde jinde. Jenže to by se nesměla seznámit s Jacksonem, jejich pohledným sousedem malířem, a nesměla by nastoupit do Merston High, kde se zase skamarádí s pošahanou Bekou. Protože tam taky chodí příšery, jak se sama přesvědčí… a nemusí zrovna mít tesáky nebo vlčí srst.

Naopak Frankie byla před patnácti dny vyrobená svými milujícími rodiči, kteří by pro ni udělali první poslední. Nemůže se dočkat, až nastoupí na Merston, ale zásadně odmítá se schovávat jako ostatní příšery z města. Když potom na jiné střední škole nedaleko vyvolá takové pozdvižení, že policie vyhlásí pátrání, už si sice není tolik jistá tím, že zelená frčí, ale vzdát se rozhodně nehodlá.

Tohle jsou dvě hlavní hrdinky - jedna "normačka" a druhá "SOVačka", obě se stejným cílem: zařídit, aby je lidi brali takové, jaké jsou. Zezačátku jsem je měla ráda obě, akorát že Melody se v určitých částech knihy chovala jako pěkná trubka, takže moje sympatie k ní ochladly, i když na konci se zase zachovala jako fajn holka. Zato Frankie je mírně
praštěná, nebojácná, přátelská a milá. Nechce nic jiného než svobodu pro SOVáky - a taky pro sebe, samozřejmě. Knížka se vždycky určitou kapitolu/kapitoly soustředí jednotlivě na Frankie a na Melody zvlášť. Obě maj
í zpočátku svůj vlastní život a problémy, které spojují jen drobnosti nebo různé náznaky, ale postupně se začínají propojovat, až vlastně nakonec sledujeme jeden příběh ze dvou různých úhlů pohledy. Přiznám se, že jsem měla radši části o Frankie. Když jsme knížku například četla před spaním, občas jsem ji zavřela dřív, než jsem skutečně chtěla, protože jsem si řekla "Ježiš, zase jednu kapitolu Melody a její přemítání o Jacksonovi." a já na to v některých chvílích vážně neměla náladu. :D Frankiiny kapitoly byly víc napínavé, měly větší spád, a samozřejmě tam figurovalo nějaké to nadpřirozeno. Naopak ty Melodiny se soustředily téměř výhradně na ni a Jacksona, většinou na to, jak si zase neporozuměli a málem se rozešli. Ne, že by tyhle kapitoly nebyly dobré, ale občas se proti těm Frankiiným zdály dost slabé a člověk se do toho musel tak trochu "dostat".Další postavy, kromě asi dvou, sice nedostaly příliš prostoru, což ale neznamená, že by nebyly dobře vymyšlené a propracované. Pokud je vám aspoň trochu známá originální panenkovská série nebo seriál, nebude vám trvat dlouho a odhalíte kdo je kdo ještě dřív, než zazní jeho jméno. Oproti těm základním jsou sice tyhle postavy malinko pozměněné, ale většinou jenom k lepšímu.

Ne vážně, kde na jednom místě uvidíte vlkodlačici, mumii, mořskou příšeru, upírku, frankensteinku a Medúzu? :D A ještě schizofrenika a pár dalších archetypů k tomu. Přiznám se, že jsem hledala Ghoulii, kterou jsem… nenašla, ale očividně nejsem jediná, komu ji hrozně moc připomíná Bečin poskok kamarádka Haylee.

Co může leckoho od knížky odradit je jakýsi "módní podtext". I když poselstvím téhle knížky je že "Být odlišný je cool!" (a to není můj výmysl, to jsem někde našla jako oficiální slogan) ty holky se dost zajímají o oblečení a autorka zmiňuje značky určitých předmětů snad na každé stránce. (Ke konci, když příběh zvážní, už přestane, ale stejně.) Rozhodně ale nečekejte partu nějakých nafoukaných bárbínek, jsou to opravdu jenom normální holky s běžnými zájmy, mezi které kluci a hadry prostě patří. Mě takovýhle lidé nevadí, takže jsem s tím neměla problém, i když jsem občas byla kulturně mimo (nevěděla jsem, co na sobě měla Rihanna na Amerických hudebních cenách v roce 2009 atakdál :D) a ty značky jsem si přestala googlit v první kapitole. :D

Co musím vyzdvihnout jsou určitě autorčiny spisovatelské schopnosti - bylo to vážně skvěle napsané a nejvíc jsem si zamilovala její přirovnání a slovní spojení… Bylo to originální a jedním slovem LOL! :D Navíc už jsem řekla, že to bylo vážně dobře napsané, některé pasáže se mi chtělo číst znovu a znovu, protože jsme si to vysloveně užívala. ^^

Přes všechno, co se o téhle knížce tvrdí, to není žádný horor a ne, není to hororem ani říznuté. :D Je to prostě takový… kvalitnější a zajímavější dívčí románek, říznutý trochou nadpřirozena. To, že tam je někdo zelený, neviditelný, nebo má vlčí srst, je opravdu jen taková formalitka, která ten příběh dělá ještě zajímavějším.

Celé společenství SOVáků bylo vykresleno bravurně, zamilovala jsem si to. Tolik originálních nápadů nahuštěných v jedné knížce do takového šíleného mixu jsem snad ještě neviděla. Navíc to celé má hrozně specifickou atmosféru a četlo se to opravdu snadno a dobře.

Co ještě zmíním je český překlad, ten se podle mě dost povedlo. Dokonce jsou tam dobře a vtipně přeložené různé zapeklité přesmyčky, zkratky apod. :3 SOV se mi líbí snad ještě víc než originální RAD a výraz špičákový je… voltážový? :D I když překlad R.I.P. jako SOVR už tak hezký nebyl, ale chápu, že to jinak nešlo. Jinak si na co stěžovat nemám. :3 No dobře, mám, na to, že z Clawdeen udělali Clawdine a z Clawda Clauda, ale já to (s přivřenýma očima) přežiju. :D

Oproti té původní sérii se našlo pár změn… teď trochu porovnám seriál s knihou. Oproti seriálu, který je o speciální škole pro monstra, do Merston High chodí i lidi. Taky dějoví linka je trochu jiná, zatímco v seriálu příšerky řešily problémy obyčejných puberťáků, knížka je temnější a má propracovanější děj s určitou myšlenkou. Co je naopak obě spojuje jsou postavy a taky… móda. No jo, móda je všudypřítomná. A mě to ani nevadí. Ty holky jsou fajn a prostě mají (dost dobrý) styl, tak co? ^^

Monster High Fright Song - jen jedno slovo: CLAWSOME!

Co se záporů týče… Úplně nejvíc mi vadilo, že jste čekali až do dvousté stránky, než se něco začne opravdu dít. Z 250 stránek. Ne, že by ten zbytek nebyl dobrý, ale pořád tam chybělo něco pořádného, nějaký zvrat, který by tím vším otřásl od základů… Ale tak, nakonec jsme se ho dočkali a to je důležité.

Někomu taky mohl vadit onen neustálý "módní" podtext a neustálé zmiňování, že tyhle boty jsou Prady a tyhle tepláky od Victiria's Secret… No jo, a pak je tu spoustu věcí, které mě nevadily, ale určitě se najde spoustu lidí, kterým vadit budou, jako například neustálé řešení lásky, povaha některých lidí/příšer atakdál, jenže jelikož mě to nevadilo, nedokážu to tady nějak podrobněji rozebrat, omlouvám se. :D

Nakonec ještě řeknu, že se mi hodně líbil konec. Byl sice otevřený, ale tak trochu happy end, zároveň se ale vyřešilo jen tolik věcí, aby to navnadilo člověka na další pokračování… Prostě jsme s koncem spokojená, stejně jako s celou knihou. ^^

Hodnocení:
Monster High mě okouzlilo - možná proto, že jsem od knihy nějaké zázraky nečekala, ale nakonec to bylo, jak by řekla Lala, špičákový! Bylo to takové oddechovější čtivo, milé, se spoustou originálních nápadů a skvěle napsané. Má to výbornou atmosféru a sympatické hlavní protagonistky. To čtení si vysloveně užíváte, užíváte si každou vteřinu, kdy to čtete, nejradši byste si to četli znovu a těšíte se na každou další stránku. Nemůžu se dočkat pokračování a i když to možná nesedne všem, dávám - podle mě - zasloužených 9/10, neboli 4,5/5. (Dneska se ty lebečky hodí víc než kdykoliv jindy. :D)No dobře, víc se těším na třetí díl, ten je o Clawdeen… Dvojka je o Cleo, a tu moc ráda nemám, ale úplně nejvíc se těším na čtvrtý díl, protože ten bude o Draculauře a tu mám ze všech nejradši. :3

Sice jsem si trochu zaspoilerovala ohledně Melody, ale tak ani mě to nějak extrémně nepřekvapuje, takže pohoda. :D Našla jsem ještě v angličtině tu ztracenou třináctou kapitolu, která má být o Ghoulii, takže se těším až se do ní pustím. :3

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství CooBoo za možnost vyhrát recenzní výtisk této knihy.

Báj d vej, do konce příštího týden snad přibudou nová podzimní dumání a nejděsivější nej, teď jsem ráda, že stíhám na chvilku zdrhnout na Skype a za den přečíst kapitolu Upířích polibků. ^^'

Zatím se všichni mějte, já se du učit.
Skullka
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 9. listopadu 2011 v 17:29 | Reagovat

Tak jestli je tenhle díl vážně s mojí milovanou Frankie, tak bych ho rozhodně neodhodila, kdyby se mi dostal do ruky :)

2 Rena Rena | E-mail | Web | 9. listopadu 2011 v 18:51 | Reagovat

Já jsem to teda nečetla, ale moje sestra s tím šílí :)

3 Neriah Neriah | 10. listopadu 2011 v 11:27 | Reagovat

No já ti nevim... Asi bych nic takovýho nečetla. Už proto, že ta móda jde úplně mimo mě a dost by mě rozptylovala... A láska? Pche! :-)
Chápu, že je to dobrej námět na psaní a vlastně se dá najít ve spoustě knih, ale záleží, v jaký je podobě.
A teď u mě navíc převládá chuť na čtení klasické fantasy a autobiografií. :-)

4 Skullka Nika "Sealand" Elricová Skullka Nika "Sealand" Elricová | E-mail | Web | 11. listopadu 2011 v 16:48 | Reagovat

[3]: Už jsem ti v nějakým komentáři určitě psala, že jsem romantik jak blázen. :D
No, já zase od Monster High nějak nemám chuť na nic "normálního", holt těch hadrů tam bylo i na mě moc. :D No dobře, kecám, moc dlouho mi to nevydrželo, dneska začínám číst Nicka a Norah... :D

5 růžička růžička | 6. února 2012 v 21:37 | Reagovat

nevíte v jakém díle se seznamily draculaura a clawd wolf

6 Skullka Nika "Sealand" Elricová Skullka Nika "Sealand" Elricová | E-mail | Web | 6. února 2012 v 22:09 | Reagovat

[5]: Ne. Četla jsem jen první.

7 Emm Emm | E-mail | Web | 18. září 2012 v 19:14 | Reagovat

pěknej blog koukneš na můj ? www.monsterhighemablog.blog.cz

8 where to find bridesmaid dresses where to find bridesmaid dresses | E-mail | Web | 9. ledna 2013 v 10:47 | Reagovat

How did you get to be this good? Its amazing to see someone put so much passion into a subject. Im glad I came across this. Im glad I took the time to read on past the first paragraph. Youve got so much to say, so much to offer. I hope people realise this and look into your page.
http://www.blowdress.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.