Město světel - Inio Asano

23. září 2011 v 23:24 | Skullka Nika "Sealand" Elricová |  Anime a manga
Město světel. Nezní to krásně? Když se to řekne, určitě se každému vybaví nějaké idylické městečko, kde nádherně svítí slunko a lidé se tam jenom bezstarostně baví. Realita je ovšem poněkud jiná…


Jedno malé Japonské sídliště, kterému místní přezdívají "Město světel", protože tam nádherně svítí slunce. Jinak ale na něm není nic výjimečného - kromě toho, že poslední dobou je tam podezřele vysoké množství sebevražd…


První kapitola s názvem Birthday Song je jakýmsi úvodem do celého děje. Je to písnička (jakkoliv divně to zní), která nás seznamuje s většinou hlavních postav a ukazuje, jaká vlastně bude tahle manga - a to velmi filozofická.

První příběh vypráví o mladém komiksovém autoru Nozuovi, který je právě na rande se svojí dívkou a přitom se snaží najít inspiraci pro svůj komiks.

V dalším příběhu se seznámíme s klukem jménem Tasuku, který je - za dobrovolný poplatek - dohlížitel pro lidi, kteří chtějí spáchat sebevraždu, a jeho kamarádkou Haruko, která každý den čeká na zastávce na muže, který jí kdysi přepadl a pobodal. Tenhle příběh trvá tři kapitoly a vlastně sledujeme vývoj přátelství mezi nimi. Dokáže vydržet, i když o sobě v podstatě nic neví? A co když se budou muset rozdělit?

Další příběh vypráví o dvou dívkách, které se ulijí z opravné písemky, aby mohli čekat na mimozemšťana.

V předposledním příběhu se seznámíme se Satoshim a Hoichim, dvěma úplně odlišnými (dobře, zabijte mě, bude to znít divně, ale jinak se to říct nedá) mladými muži, kteří společně vychovávají holčičku Momoko, která je dítětem jednoho z nich. (Ne, oni to neví. :D) Zatímco Satoshi doma vaří, uklízí a přes den tvrdne v práci, Hoichi doma sedí u svého obřího počítače a chodí pryč, dělat nebezpečné zakázky, o kterých ani Satoshi téměř nic neví. Hoichi je totiž posedlý penězi… Ale co když pro to má důvod? Stihne si uvědomit, že své štěstí může hledat - nebo že ho už dokonce našel - jinde, nebo bude příliš pozdě?

Poslední kapitola, Rebirthday Song je zase zakončení celé mangy. Opět se setkáme se spoustou postav, ať už hlavních nebo takových, které se v celé manze jenom mihly. Je to příběh o až příliš chytrém klukovi ze školky a o padajících hvězdách.

Co se děje týče, tohle je všechno, víc vám toho rozhodně prozradit nemůžu, protože by to byl spoiler jako… Medvídek Pů, abych byla slušná. A navíc, příběh v téhle manze není tak důležitý. Důležitá ej ta manga jako celek - její atmosféra, její charaktery a hlavně: její myšlenky. Protože ta je naprosto fantastická.

Inio Asano je v zahraničí docela vychvalovaný autor. Je známý pro svou realistickou kresbu a filozofické příběhy. Ano, filozofické příběhy… Město světel je jedním z nich. A je to naprosto úžasný příběh, to vám můžu garantovat.
Manga pojednává o různých lidech, z různého prostředí, s různými vlastnostmi, s různými sny s cíli. Je to změť příběhů neuvěřitelně absurdních a zároveň tak reálných, že si říkáte, jestli opravdu existuje nějaké Město světel, kde se tohle děje…

Příběh znuděného komiksového autora, který najednou dospěl a který se cítí hrozně vzdálený tomuhle světu. Příběh dvou dětí s ne úplně čistým štítem, které nechtějí nic jiného než se jenom moct spolu nenucen smát. Příběh muže posedlého penězi, který si chce splnit svůj dávný sen a nebojí se pro to jít přes mrtvoly. Opravdu je to tak neskutečné jak se zdá?

Strašně ráda bych se pokusila sem, do téhle recenze, přenést alespoň trochu toho kouzla, alespoň trochu té neuvěřitelné atmosféry a alespoň zlomek těch myšlenek, kterých je manga plná. Ale jak tady tak sedím a píšu, knížku na klíně, nedaří se mi nějak vymyslet jak bych to mohla přenést do pouhopouhé recenze. Nejde to. Tohle nejde popsat - to se musí zažít. Takže vám to tady akorát můžu vychvalovat do nebes a doufat, že si to nakonec přečtete. Protože to opravdu stojí za to.

Je pravda, že tahle manga asi neuspokojí Narutardy, kteří jsou zvyklí jenon an nekončící boje a potoky krve, případně proložené kalhotkami. (Zdravíme Highschool of the Dead!) Naopak, pokud se rádi zamyslíte a nevadí vám trochu rozvláčnější tempo a to, že na všechny otázky, které vám manga položí, najdete nakonec odpověď, myslím, že Město světel (v originále Hikari no Machi) by jste měli minimálně zkusit.

Co se zbytku týče… Kresba byla krásná, taková hrozně čistá a realistická, takže opět nic pro zatvrzelé otaku co se řídí podle hesla "Když to nemá oči přes půl hlavy, nemá cenu se na to dívat/číst to!". Ono celkově tohle není nic pro zatvrzelé otaku, jak jsem už řekla… Má to nálepku "Manga pro dospělé" (pozor, je tam i vykřičník! O.O), ale tak já dospělá nejsem a nějak mi to neublížilo. Záleží na tom, jak moc si věříte na to filozofování, ale myslím, že děckám pod takových minimálně dvanáct bych to opravdu číst nedala.
Když jsem tu mangu dočetla, první co jsem řekla bylo: "Wow. Zatavit a postavit do vitríny. Tohle si to zaslouží." Nenašla jsem na ní jedinou chybu, a navíc jsem se do toho v určitých chvílích zažrala tak, že jsem to měla před očima animované, se všemi doprovodnými zvuky a melodiemi… Když si občas pročítám znovu, stále při pohledu na projíždějící auto a hvězdou z majonézy na střeše slyším takové to cinknutí, co se v anime přidává ve chvílích, kde se něco zaleskne… Což jen dokazuje, jak je tahle manga super.

Takže, co bych k manze řekla závěrem? Je to opravdu fantastické dílo, které by si neměl nechat ujít nikdo, kdo se rád zamyslí nad světem, nad sebou. Je to opravdu něco krásného, poetického a prostě celkově kouzelného. Nemůžu nic než doporučit.

10/10

Název: Město světel (Hikari no Machi)
Autor: Inio Asano
Počet volume: 1 (dokončené)
Český překlad od nakladatelství Hanami si můžete pořídit v knihkupectví
(Ne jejichstránkách najdete i ukázky z mangy)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ledman ledman | 26. září 2011 v 17:02 | Reagovat

Já osobně považuju Město světel za to nejlepší, co u nás zatím vyšlo. A zatím to bohužel nevypadá, že by se chystalo něco stejného kalibru. Zoner se teď zaměřuje spíš na shoujo, Hanami jsou s vydáváním u ledu, Talpress stojí na padlém Tokyopopu a Crew se dala cestou populárního mainstreamu (a akčního porna - Crying Freeman).

2 Pixie Beatrice da Utara Pixie Beatrice da Utara | Web | 27. září 2011 v 15:42 | Reagovat

páni, zní to fakt zajímavě. mám takový příběhy (myslím se spoustou odlišnejch postav) ráda. a taky mám ráda filozofii. mimochodem, četlas elegii pro ovečku? to je taky jistý druh filozofie a hlavně pořádnej kus psychologie... hlavní hrdina uvažuje o sebevraždě... jo a máš moc hezkej design. jo, já vim, když dneska člověk něco takovýho napíše, tak to hned vypadá, že píše komentář jen aby si udělal reklamu. ale já to myslím vážně, je to docela vtipný a hlavně dobrej nápad.
jen dotaz: co je to yaoismus (odpusť mi mou nebetičnou nevzdělanost :-D)?

3 Ellie von Blanchet Ellie von Blanchet | Web | 27. září 2011 v 18:58 | Reagovat

Zní to docela zjímavě a musím říct, že do klubu snílků jsi byla přijata právem :D
Máš moc zajívý design jen jsi asi omylem zafixovala záhlaví :) Prosím o opravu, blbě se to čte

4 Skullka Nika "Sealand" Elricová Skullka Nika "Sealand" Elricová | E-mail | Web | 10. října 2011 v 14:19 | Reagovat

[1]: To s Hanami mě dost mrzí, víc mang typu Hikari no Machi bych určitě uvítala, i když většina mých vrstevníků je nejvíc ráda za toho Naruta... Kterého jsem si sice koupila, ať už konečně po těch dvou letech otakufilčení zjistím, co je to zač, ale nic víc. :D Chci si koupit ještě Balzamovače, a uvažovala jsem i o Myšlenky smyšlenky, jenže tam mě hrozně odrazuje ta kresba...

[2]: No nečetla, ale mám to v plánu. Upíři spojeni s psychologickým dramatem, co je něco pro mě! :D
Jéé, děkuju. :3 Jsem strašně ráda, že se tak líbí. :D
Yaoismus... hm... To se těžko vysvětluje. :D Yaoi je žánr anime a mang, ve kterém jde o sexuální vztah dvou mužů... Má to strašně moc fanynek... A yaoismus... si z toho už nějak odvoď, já fakt nevím jak bych to popsala. :D (Teda, možná bych věděla jak popsat yaoistku, ale to by bylo nadlouho a musela bych to napsat až po desáté hodině. :D)

[3]: Děkuju. :) Mě to strašně potěšilo, je pravda, že to byl takový amok a tohle jsem vůbec nečekala... :D
Už sem to opravila. :)

5 ledman ledman | 10. října 2011 v 20:04 | Reagovat

Kresba? Fakt? :) Spíš bych čekal, že lidi odradí ta forma povídek (většinou) bez silné pointy. Škoda, že u nás nevyšel žádný Furuya. Pro mě mnohem zajímavější než "civilní" Taniguchi.
Holt zůstanu u internetu a anglických (a japonských) vydání, stejně je to většinou i levnější.

6 wholesale bridal dresses wholesale bridal dresses | E-mail | Web | 9. ledna 2013 v 11:52 | Reagovat

Okay, so what does this diet really entail. All homeopathic HCG products out on the market will always test negative.
http://www.blowdress.org

7 iwc copy watches iwc copy watches | E-mail | Web | 15. ledna 2013 v 3:43 | Reagovat

Q. What kind of ship never sinks?
http://www.begwatches.net/iwc.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.