Forrest Gump, Gump & Co. - Winston Groom

20. června 2011 v 19:25 | Skullka Nika "Sealand" Elricová |  Okolo knížek
"Jedno vám teda povim bejt idijot není žádnej med."


Forrest Gump je idiot. A to v tom slova smyslu, které označuje mentální postižení. Ale to vy určitě víte… kdo by totiž Forresta neznal? Kdo by neznal jeho slavný výrok - "Život je jako bonboniéra - nikdy nevíš co ochutnáš." ?

Film, který byl natočen podle románu od Winstona Grooma, v žebříčcích na CSFD zaujímá místa 1. Nejoblíbenější film a 2. Nejlepší film. Já se chci prohrabat těma recenzemi, a najít někoho, kdo to označili za "odpad". Fakt by mě to zajímalo. :D (Ok, přiznám se, že film jsem neviděla úplně celý. Začátek mi unikl. Ale hodlám to napravit, fakt.)


Forrest se už odmalinka - překvapivě - setkával se šikanou, a tak není divu, že dětství prakticky prožil jenom se svojí maminkou v Alabamě. Jediný, kdo se s ním kamarádil, byla Jenny Curranová - dívka, do které byl Forrest už odmalinka zamilovaný, právě pro její milou povahu a pro to, že se k němu nechovala jako ostatní. Jenže potom ale Forresta přijmou na univerzitu, kde mu řeknou, ať hraje fotbal. A tak Forrest začne hrát fotbal. A naprosto fantasticky! Díky Forrestovi univerzitní družstvo vyhrává všechny zápasy, jenže pak přijde konec roku a Forrest z většiny předmětů propadne. (Z většiny. Z Moderní teorie fyziky světla má jedničku. :D) Takže musí pryč. Potom se z něj stane voják ve válce ve Vietnamu, kde se seznámí s Poručíkem Danem a Bubbou. Když nakonec skončí ve vojenské nemocnici, naučí se tam hrát ping pong a dokonce odjede na mistrovství světa do Číny! Potom se opět setká s Jenny, ale jelikož ona je hippie, osud (a policie) je zase za chvíli rozdělí. No a Forrest se potom stane třeba wrestlingovým zápasníkem, šachistou, kosmonautem nebo podnikatelem. V životě si užíval krásné a smutné chvilky, akorát, že pokaždé, když nějaká ta šťastná chvilka nastala, Forrest to nedopatřením podělal. Takže nakonec skončí sám, se čtyřicítkou na krku a bez práce.

Takhle končí první kniha. Ale máme ještě druhou.

Ta nezačíná zrovna hezky - Forrestovi zkrachuje jeho krevetárna, všichni přátelé ho opustí a Jenny i jeho máma zemřou. Na Forrestovi potom je, aby se postaral o svého syna, malého Forresta, který ho ale za svého otce nechce přijmout. Forrest potom zase vystřídá spoustu profesí - se známým z univerzity začne hrát fotbal, bude pracovat v prasečárně, stane se "ředitelem burzovních machinací", a pak… Pak ho zase pošlou do války.

Bude Forrest v životě konečně šťastný?

Forrest Gump je fantastická kniha, hodná k zamyšlení. Forrest prožil takový zajímavý, i když ne vždy šťastný, život právě díky tomu, že je idiot. Díky tomu, že neuvažuje racionálně, jako většina z nás. Žije prakticky ze dne na den, když něco zase podělá, tak se jednoduše sebere a odjede. Kývne vám na všechno a většinou se snaží dělat to, co je správné - i když ne vždy se mu to daří…

Je to hrozně milé počtení, co člověka doslova pohladí na duši.

Sám Forrest jako takový je neuvěřitelně zajímavý charakter. Ne vážně, kdy jste naposled četli knihu vyprávěnou z pohledu mentálně postižené osoby? Má svůj charakteristický, naivní, až dětský náhled na život a životní situace. Často však dokáže jednat mnohem lépe a logičtěji než my - a dobře, někdy taky o dost hůře. Je to tak půl napůl.

Forrest je ztělesněním našich srdcí, našeho nitra - dělá věci, které bychom někdy možná i dělat chtěli, ale nedovolí nám to naše morální zásady nebo jednoduše jenom to že "To se prostě nedělá - je to divné a nelogické."

Jak už jsem řekla, Forrest se po každém průšvihu sebere a někam odjede, což mě neuvěřitelně fascinovalo. Nevím proč. Asi proto, že člověk by se tak normálně nezachoval. I když je to často mnohem logičtější řešení. Lidé by se snažili tam zůstat, nějak to vyřešit, napravit, očistit svou pověst… Ale Forrest sedne na autobus nebo na vlak a prostě někam odjede… Nestarajíc se, co tam bude dělat, čím se bude živit, co za sebou zanechal… Nic. A možná je to i dobře, protože si byl vědom toho, že - pokud by se mu to vůbec povedlo -, je to běh na hodně dlouhou trať.

Další krásný charakterový rys Forresta je, že vám tak ochotně na všechno kývne, což už jsme taky zmiňovala. Chceš jít do války? Tak jo… Chceš chovat prasata? Tak jo… Chceš být ředitelem burzovních machinací? Tak jo…

Forrestův charakter je celkově na dlouhé povídání. Buď to si tu knížku musíte přečíst, a nebo… Nebo musíte počkat, jestli se v létě odhodlám na ten projekt. Sama sobě jsem si zadala úkol - nebo ne, ne úkol. Jednoho dne, kdy jsme už dočítala Gump and Co., jsem si řekla, že bych někdy strašně ráda napsala referát na téma "Kompletní rozbor charakteru literární postavy", protože bych si vybrala Forresta. Tak moc mě fascinoval. A tak jsem si řekla: Stejně takový referát nedostanu, tož vrhnu se na něj v létě!

Držte mi palce, ať se mi to povede. ^.^
No, ale, zpět k recenzi.

Forrest je… fascinující. Nejen jako charakter, ale i jako kniha. Je to milé, vtipné, má to švih a celé je to nejspíš prošpikované klíčovými událostmi Americké historie z konce 20. století, kterých jsem tam, přiznám se, našla osobně jen pár, protože v novodobých dějinách jakékoliv země se opravdu neorientuju. :D (Takže mě opravte, pokud se v něčem pletu… ;))Možná vám může zezačátku připadat těžké to číst… Přece jenom, Forrest není rozený vypravěč, čárky ve větách neexistují, uvozovky mu očividně taky nic neříkají, takže ty dialogy se dají označit za přímou řeč jenom s přivřenýma očima. Spousta nespisovné češtiny a slangu (Hey, lidi, já si jednou potřebuju přečíst ten originál, i když nepředpokládám, že tomu budu rozumět… Hrozně mě zajímá nespisovná angličtina a americký slang :D). Mě to začtení trvalo tak… prvních 5 kapitol maximálně. Potom už to jelo. Sice je fakt, že Forrest mi sežral dost času, ale to proto, že je to přece jenom trochu náročnější četba, kterou je si potřeba navíc náležitě vychutnat, a když má člověk hlavu v pejru ze spousty věcí (jako je například velmi intenzivní učení se kvůli střední), raději prostě uteče k internetu než k Forrestovi. Proto bych to taky doporučila jako skvělou četbu na léto! ^^ Třeba na dovolenou, někam k moři… Vyvalíte se na pláži, či si snad sednete na terasu… Bude vám tam svítit sluníčko, zpívat exotičtí ptáci, v ruce budete držet nějaký výborný koktejl… A budete si k tomu číst Forresta… Heh, no dobře, nechala jsem se unést. :D

Onu nejslavnější hlášku z filmu v knize bohužel nenajedete, ale je tam spoustu jiných, jak geniálních, tak vtipných hlášek. On celkově ten film má s knihou společnou vlastně jenom tu základní dějovou linku a druhá kniha je úplně někde jinde, přesto jsou jak film tak kniha skvělé.

Takže, hodnocení?
Určitě 99,9% ze 100.
Přičemž těch 0,1% je spíše kvůli mému osobnímu vkusu než kvůli kvalitě knihy. ;)

Knížku bych doporučila všem, kdo nejsou idioti a nebojí se trochu náročnější četby.

P.S. Tak jo, někdo to za odpad označil. :D Dostala jsem se cca do půlky recenzí a tam 3 odpady, asi 6 x jedna hvězdička a asi 12 x dvě. Na víc negativních názorů nemám nervy, sorry. :D (Souhlasím s nima maximálně v jedné věci, a to, jak tam píšou, že Forrest Gump není vrchol kinematografie. Nepředpokládám to - jakkoliv je to fantastický, ani u mě není na prvním místě v žebříčku a předpokládám, že jsou i lepší filmy, který si tento post zaslouží víc. Ovšem jako NEJOBLÍBENĚJŠÍ film to naprosto chápu. :D (Btw, aby ste si někdo nemyslel, filmu bych taky dala pět hvězdiček, ale nejlepší film na světě to není, stejně, jako to není odpad. ;))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Yanny.)) Yanny.)) | Web | 21. června 2011 v 18:20 | Reagovat

Film samozřejmě znám, ale přišla jsem k němu hodně pozdě, až po Rain Manovi, anebo po Benjaminovi, jehož příběh mi to přípomínal, protože také byl na lodi a vypráví to celý jeho příběh..
Ale knihu mám doma a jsem na ní moc  zvědavá. Přečtu si jí teď v létě u moře. :)

2 Storycollector Storycollector | Web | 27. června 2011 v 21:01 | Reagovat

Hehe, hned jak jsem viděla název blogu (Sealand) jsem věděla, že to tu bude vysoká koncentrace bišíků z Hetalie. Forrest je bezva film, pohodička pro rodinné (i milostné) tulení na gauči. O:-)

3 Skullka Nika "Sealand" Elricová Skullka Nika "Sealand" Elricová | E-mail | Web | 27. června 2011 v 21:16 | Reagovat

[2]: Ono je těžké, aby tě ta Hetalie neovlivnila. Však jak praví moje ikonka v menu: Hetalia mi sežrala mozek! (Ne ten mimozenšťan, kterýho mám na tričku, ten to jenom tvrdí. :D) I když je fakt, že zrovna tuhle přezdívku jsem nevymyslela já. :D

4 Yue Yue | Web | 29. června 2011 v 23:43 | Reagovat

[3]: ...ale tvoje návštěvy Ebaye... :D

5 Skullka Nika "Sealand" Elricová Skullka Nika "Sealand" Elricová | E-mail | Web | 30. června 2011 v 0:16 | Reagovat

[4]: Moje návštěvy Ebaye to zapříčinily, tys ji vymyslela, aby bylo jasno. :D

6 vintage bridal dresses vintage bridal dresses | E-mail | Web | 9. ledna 2013 v 12:46 | Reagovat

You raise a lot of questions in my mind; you wrote an excellent post, but it is also thought provoking, and I will have to ponder it some more; I will be back soon.
http://www.blowdress.org

7 swiss iwc replica swiss iwc replica | E-mail | Web | 15. ledna 2013 v 7:43 | Reagovat

Q. Why did the balloon burst?
http://www.begwatches.net

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.