Hrdinkou snadno a rychle - Meg Cabotová

28. dubna 2011 v 23:36 | Skullka Nika "Sealand" Elricová |  Okolo knížek
Takžem konečně slíbená nová... Věc... Kniha dočtená už celkem dávno, dokopání se k zveřejnění recenze až teď... No, myslím, že pár článků přednastavím, jelikož mám hodně učení a pokud chci na Animefest, nějak extra se na notebook nedostanu... No, dost keců, tady je Hrdinka :D


Meg Cabot. To, co jsem o téhle spisovatelce slyšela, byla samá chvála. Už chvíli jsem se chtěla přesvědčit jestli je to pravda. A jelikož její knihy jsou u nás beznadějně vyprodané, (i když já jsem první díl Mediátora za devět korun a to nekecám :D) zabrousila jsem do mojí (ne)oblíbené knihovny s protivnejma ženskejma, ale zatraceně dobrým výběrem. Tam jsem popadla první knížku od ní, která mi přišla pod ruku. A taky knížka byla Hrdinkou snadno a rychle, v originále All American Girl (no fajn, a její pokračování Hrdinka říká ano, aneb All American Girl: Ready or not).

Samantha Madisonová je umělkyně, je jí patnáct, bydlí ve Washingtonu D.C., nosí černé oblečení a je zamilovaná do přítele svojí starší sestry. Její rodiče právě zjistili, že Samantha si při hodině němčiny místo gramatiky kreslila do sešitu portréty spolužaček s celebritami a potom je prodávala. Za trest musí chodit dvakrát týdně na hodiny kreslení k velmi… ehm… zvláštní Susan Booneové. Jakožto rebelka si Sam, a stejně tak jako přítel její sestry Jack, do kterého je tajně zamilovaná, myslí, že kurzy kreslení jenom potlačují její uměleckou genialitu a dělají z lidí kreslící roboty.

"Kresli to, co vidíš - ne to, co znáš."

A tak se Sam rozhodne "vzepřít proti režimu" a na další hodinu kreslení jednoduše nejde. Místo toho stráví čas v pekařství a v obchodu s CDčky. Tam si všimne podivného chlápka, co neustále poslouchá písničku "Uptown girl". Když potom Sam čeká venku na odvoz, zastaví se provoz, protože prezident si jde nakoupit do pekařství. A v tu chvíli pan Uptown girl (jak ho Sam trefně překřtila) vytáhne z pod kabátu pistoli a namíří ji na prezidenta - a Sam, aniž by věděla co dělá, mu skočí na záda…
Takhle začíná náš příběh. No, náš - příběh Sam. Zatraceně dobrý příběh, abych byla přesná.

I když má tahle knížka cukrkandlově růžový přebal, nenechte se zmást. Je to jedna z takových těch knížek pro holky, která se špatně hledá - romance je tam v únosné míře (i když ke konci se to trochu… zvrtne), dobře podaná a přesto je to příběh normální puberťačky, co se musí najednou vyrovnat s nečekanou slávou.

Ono totiž opravdu není moc příjemné, když o vás najednou holka, která vás nenávidí už od třetí třídy, tvrdí, že jste její nejlepší kamarádka, když je váš dům obklopený hromadou paparazzi nebo když vás všichni dávají dohromady s prezidentovým synem Davidem. A v tom taky tkví jeden z hlavních problémů.

David je totiž opravdu hezkej kluk a navíc chodí se Sam na hodiny kreslení. Očividně se mu líbí - jenže Sam je zamilovaná pouze a jedině do Jacka. Nebo si tím alespoň byla doteď jistá…

Určitě vám to teď zní, jako bych si protiřečila a tohle byl jen nějaký prachobyčejný romantický románek. Omyl. I když je fakt, že romantiky tam je. Ale povětšinou to je maximálně to, že Sam sama sebe přesvědčuje, že je zamilovaná do Jacka. Nebo kecám? Já už nevím... každopádně, jak říkám, byla dobře podaná. Nevadila mi. Ani trochu. (I když já jsem romantik, takže...)

Hrdinkou snadno a rychle (v originále All American Girl) je skvělá knížka. Je to vtipné. Není to jako obyčejné knihy pro dívky. Možná to není příběhem, ve kterém by se daly najít chyby, jako spíš zpracováním (i když nevím, jakou roli tady hraje překlad, ale to brzo zjistím, protože americká verze mi už leží v poličce, jen mít trochu času...). Meg Cabot jako spisovatelka vypadá slibně, mám v plánu si od ní přečíst víc. (Ale na Wilsonovou samozřejmě nikdo nemá, to je jasné. >:D)

Hodnocení: Normálně bych dala asi tak 8 nebo 9 z 10... ale na lebky dávám

Hrdinkou snadno a rychle je skvělá knížka, i když má samozřejmě svoje chyby. Není to špička mezi knihami, ale je to určitě příjemné počtení, navíc s mile podanou romantikou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Považuješ mě za kamarádku?

Jasně! ^^
Ani náhodou! O_x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.