Bezdomovci - Hilary McKayová

29. dubna 2011 v 0:34 | Skullka Nika "Sealand" Elricová |  Okolo knížek
Recenze, za kterou se vám omlouvám. Nemám už totiž k dispozici knížky, jenom svůj zápis do čtenářského deníky který je poněkud... zkrácený a upravený. Takže recenze je taky takový krátká a divná, no...


Sestry Conroyovy - Phoebe, Rachel, Naomi a Ruth, jsou docel tvrdý oříšek. Jakkoliv se z nich rodiče snaží vychovat mladé slečny, nedaří se jim to - protože ony za sebou všude zanechávají jenom obrovskou spoušť a spoustu přečtených knih.
Vyrůstající v domě bez televize, kde jsou jejich jedinou zábavou knihy, si myslí, že je čeká úplně obyčejné léto, ale to se spletly. A dost.
Rodiče je totiž pošlou na prázdniny k "obrbabče" (neptejte se mě, proč jí tak říkají...), jelikož budou předělávat dům a navíc si myslí, že by je mohla trochu srovnat do latě (Je? Nechtějte mě rozesmát... :D). Holky si tam ale můžou vzít každá jenom dvě knížky, což je pro ně naprosté peklo. (Nedivím se...) U obrbabči totiž není na čtení nic jiného než kuchařky a souhrné vydání Shakespeara (o kterém Ruth s Naomi prohlásili, že se to nedá číst... No chápete je??? Jo aha, to jsem zase jenom já ta divná co si dobrovolně půjčuju archajickej překlad Shakespeara (i když bych chtěla ten novej), koukám na všechny zfilmovaný verze a do Verony jsem chtěla kvůli tomu, že je to město Romea a Julie... hmm...).
Takže holky si musí najít jinou zábavu (podle obrbabčy "rozumnou" a "užitečnou" nebo co to mlela. xD) Pheobe rybaří v kyblíku, Naomi se stará o zahradu, Ruth sbírá kosti a a Rachel si do deníku píše, co celý den jedla. Nebo taky s novým kamarádem Grahamem lezou po skalách, a tak dál... Jenže co když obrbabča něco skrývá?

V druhém díle se Ruth rozhodne na dálku adoptovat afrického sirotka. Jenže když jsou sestry Conroyovy věčně na
mizině, kde mají každý měsíc sehnat 10 liber? Ony si ale nějak poradí… je libo sendviče od Pheobe a Rachel, údržba zahrady od Naomi nebo si snad necháte pohlídat od Ruth děti? Jenom pozor, aby Vás Pheobe nedala do své zoo nebo Rachel nepraštila sáňkami…
Aneb Pheobe si založila zoo, do které dává všechny lidi, které nemá ráda. Pheobe si, jelikož sněžilo, přála k Vánocům jako jedinou věc sáňky, se kterýma i spí.

Ve třetím a posledním díle se všechny sestry Conroyovy zamilují - no, skoro všechny - Pheobe má větší starosti - chce se stát mezinárodním špiónem. Obrbabča se teda snaží je z "rodinné slabosti" vyléčit - třeba tak, že je vezme do Francie, za jejich novým kamarádem Philippem (nevím, jestli to píšu dobře...). A navíc se chce Rachel stát Májovou královnou - zrovna Rachel!

Tak, a teď k hodnocení...
Hilary se vyznačuje velmi chytlavým, vtipným a osobitým stylem psaní. U knížek jsem se hodně nasmálo, ale přesto mě překvapilo, jak hodně odlišné to bylo od Šafránčina anděla a Indigo a hvězdy... To byly takové klidné, milé knížky, trošku smutné, trošku k zamyšlení... Zatímce tohle byla dobře napsaná legrace se sympatickými hrdinkami a několika úžasnými gegy. Nikdy bych neřekla, že to psala stejná osoba. I když třetí díl byl slabší (autorce už očividně docházely nápady), stejnak to bylo fajn počtení - takové, do kterého se vám zezačátku moc nechce, ale potom už se od ní odtrhnete jen těžko.

Hodnocení: 8/10 aneb


Ta hodnocení je hlavně za slabší poslední díl a taky za to, že na začátku prvního dílu se to hemžilo úžasnými gagy, které ale bohužel najednou přestaly.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Medvědmrdnik Medvědmrdnik | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 11:34 | Reagovat

Tady je to velmi zajímavé

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.