Až spadne poslední hvězda...

13. března 2011 v 13:27 | Skullka Nika "Sealand" Elricová |  Povídky
Jo, dávám to tu. Povídku, s níž jsem šla do soutěže "Sborník 2011". Nevyhrála jsem. Překvapivě. A byla to potupná prohra. Už si bohužel nepamatuju přesně, kolik brali a kolik ne, ale mám dojem, že se hlásilo kolem třiceti nebrali něco kolem pěti. Přibližně. Jo, to je potupa jak prase. Po tomhle jsem přestala mít chuť na psaní. Teď se k tomu chci vrátit - přece nepřestanu kvůli dvoum prohraným soutěžím! (Wilsonová se přihlásila jako malá do soutěže s kamarádkou... Kamarádka dostala čestné uznání a Wilsonka potvrzení, že její povídku dostali... A kde je teď? :D)
Možná si řeknete, že se budu vymlouvat, ale myslím že je to hlavně tím, že jsem si na sebe vzala moc velké sousto... Chtěla jsem vyjádřit tolik věcí do jednoho příběhu a nevystačily mi na to slova.
No... asi tak.
Ráda bych věděla, co jsem na tom pokonila, takže budu ráda za vaši konstruktivní kritiku.
Skullka


Procházela jsem se ulicemi. Všude kolem bylo plno lidí. Strkali do sebe a tvářili se nervózně. Sedla jsem si na lavičku poblíž okrasné fontány uprostřed náměstí a pozorovala okolí. Všichni zalézali do obchodů, kde si mohli brát co chtěli a nemuseli platit. Dneska platilo pravidlo "kdo dřív přijde, ten dřív mele" a tak se jejich chování často podobalo spíše divoké zvěři než tvorovi s šedou kůrou mozkovou. Nehledě na to, že si myslím, že ta zvířata se dnes chovají mnohem lidštěji než lidé. Buď jako kdyby jim schopnost myslet náležela odjakživa, a nebo úplně normálně, jako by se nic nedělo. Zvířata totiž nemají přání, splněná i nesplněná, touhy, nebo snad cíle. To máme jenom my.
Tak si říkám, jestli ta naše inteligence není dar i prokletí zároveň. Alespoň dneska určitě.
Dnes, dne 12.12.2012. Dnes má nastat konec světa. Potvrdili to úplně všichni, vědci i církev. O půlnoci má dojít k nějakým přírodním úkazům, jako jsou zemětřesení, záplavy apod., které kompletně zničí celou planetu Zemi. Ale hlavně má na zemi dopadnout několik meteoritů či čeho.
Přesné informace nezná nikdo, ale jedno je jasné: Má to spadnout z oblohy a vymaže to naši modrou planetu z vesmírné mapy. Takže pokud se někdy nějací mimozemšťani učili o naší planetce a velmi zvláštní rase, už nebudou. Do Učebnice Meziplanetárního zeměpisu se zapíše, že planeta Země ze Sluneční soustavy zanikla dne 12.12.2012, 0:00 pozemského času.
Proto se dneska všichni chovají jak splašení. Ještě nejsou ani čtyři hodiny odpoledne, ale oni přesto pospíchali domů. Všichni se snaží dohnat na poslední chvíli všechno, co za život nestihli. Berou si věci, které vždycky chtěli mít, jezdí v autech, které si přáli a baví se s lidmi, se kterými se chtěli bavit.
Dnes neexistují žádné zábrany. Dnes je možné všechno. Můžete dělat cokoliv chcete, můžete mluvit s kým chcete. Prostě se snažíte užít si poslední den svého života.
Někteří lidé měli sen jezdit ve Ferrari. Někteří přečíst všechny knihy (no, to už nestihnou, ale tak…), někteří potkat se s někým slavným a někteří navštívit cizí zemi.
Když se na to tak dívám, jsme opravdu zvláštní rasa.
Co se mě samotné týče, žádná speciální přání nemám. Netoužím se setkat se svým idolem. Nechci se stát modelkou, byť jen na pár hodin. Světe div se, ani nechci nikam odcestovat. Jediné, co jsem chtěla, je být chvíli sama, ať si můžu popřemýšlet.
I když je pravda, že jeden sen přece jenom mám. Vždycky jsem se chtěla stát spisovatelkou. Jenže je mi necelých čtrnáct a dnes mám umřít.
Ale jeden malý sen si přece splním - dneska budu doma vyprávět všechny svoje vymyšlené příběhy. Aspoň moje rodina je bude znát, když už nikdo jiný.
Lidi se pomalu začínají trousit domů. Je za deset čtyři. Přesně ve čtyři hodiny to všechno končí. Lidé odejdou domů, strávit poslední hodiny svého života se svými nejbližšími, či s kýmkoliv, s kým chtějí. Někteří si budou plnit své sny. A někteří budou dělat, že se nic neděje, jelikož tomu nebudou věřit.
Jejich věc.
Zvednu se a vydám se na druhý konec náměstí. Tam přijdu k paneláku natřeným smutně šedou barvou. Přede dveřmi netrpělivě stepuje drobná blonďatá dívka.
"Em!" zavolám.
"Mary!" Vrhne se mi kolem krku. Chvíli se jenom tak objímáme a hystericky se smějeme, ani nevíme proč.
"Neříkej mi, že tomu vážně věříš Mary," zašeptá po chvíli bázlivě.
"Já ani nevím," vzdychnu. "Ale jistota je jistota, ne?"
"Asi jo."
Odbijí čtyři hodiny. Obě ztuhneme.
"Tak já už musím jít…" pronesu trochu smutně.
"Jo, já taky." Em se na mě podívá. "Sbohem," špitne.
"Sbohem, Em," šeptnu a zase ji obejmu. "Jsi ta nejlepší kamarádka, co si člověk může přát."
Když odcházím, Em mi ještě dlouho mává, dokud jí nezmizím z dohledu. Zabočím doprava, směrem k malému rodinnému domku. Vytáhnu z kapsy klíče a odemknu. Najednou se ke mně přiřítí vysoká udýchaná vysoká černovláska. Je to moje starší sestra Bel.
"Stihla jsem to," oddychne si.
"Kde jsi byla?" zajímám se. "U Adriana?"
"J-jo," špitne. Z očí se jí vykutálí slza.
Dál už radši nic neříkám.
Vejdeme dovnitř. Máma, táta, i můj mladší bratr Thomas už sedí v obýváku.
"Čekali jsme na vás," usměje se máma křečovitě. Táta vstane.
"Tak, když už jsme tady všichni…" řekne a odejde do ložnice. Chvíli napjatě čekáme, co se bude dít dál. Nakonec táta přijde s náručí plnou nejrůznějších věcí - hry a herní konzole, knihy, CDčka, DVDčka, šperky, oblečení, foťáky, notebooky…
Všichni jednohlasně zajásáme.
"Dneska si to přece musíme pořádně užít!" řekne, jako bychom snad něco slavili. Usměje se při tom, ale v jeho očích je přesto vidět smutek. Polknu, ale nic neřeknu. Začnu se probírat věcmi s falešným úsměvem, který se po chvíli změní v pravý. Obývákem zavládne úžasná, šťastná rodinná atmosféra jako nikdy.
Zbytek dne jsme se měli všichni báječně - četli jsme si, hráli, povídali, smáli se. Plnili jsme si své sny.
Rodinka ochotně a se zájmem vyslechla všechny moje vymyšlené kraviny. Za koncem každé mě čekal bouřlivý potlesk.
"…a tak jsme tam stáli. Slunce zapadalo a kolem noh nám šplouchaly vlny. "Věříš na šťastné konce?" zeptala jsem se Adama. Zamyslel se. "A víš, že ani ne?" zasmál se. "Tak jak to, že právě jeden prožíváme?" zeptala jsem se naoko nevěřícně. "Možná máme štěstí?" nadhodil. "Od toho jsou to šťastné konce, ne?" "Jo, máš recht." Vzal mě za ruku a podíval se mi do očí. Pohled jsem mu opětovala. "Miluju tě," zašeptal. "I když jsem si to dlouho nechtěl připustit." "Já tebe taky," špitla jsem. Naklonil se ke mně a políbil mě. Ta chvíle byla neskutečně šťastná. A já jsem věděla, že to všechno špatné, co se nám stalo, je tímhle dokonale vynahrazeno. Šťastné konce se nedějí, ale já právě jeden prožívám. Adam má pravdu. Možná se na mě prostě jen usmálo štěstí."
Nastalo ticho. Kousla jsem se do rtu a čekala na reakci. Ten konec byl přeslazený. Až moc. Bože, za něco takovýho by se nemusela stydět ani ta nejhorší harlekýnka. Styděla jsem se, že jsem ten konec tak přesladila. Trocha soli by tam neškodila, zvláště, když celý ten příběh neměl s romantikou nic společného. Rodinka se na mě pořád ještě koukala. Potom se ozval další bouřlivý potlesk. Hřálo to u srdce.
"Teda Mary," hvízdla Bel. "Z tebe jednou bude úžasná spisovatelka."
Řekla to tak přirozeně a tak upřímně, že si nikdo ani neuvědomil, že ze mě spisovatelka už nikdy nebude.
"Prosím o pozornost," zaznělo najednou z televize. Jak na povel jsme všichni zpozorněli. "Za tři minuty odbije půlnoc a nastane konec světa."
Ztuhli jsme a podívali se na sebe. To ticho nakonec prolomil táta.
"Tak snad abychom už šli ven, ne?" Nikdo nic neříkal. Všichni jsme vstali a vyšli na zahradu, kde jsme si sedli do trávy. Já, Thomas, a dokonce i Bel jsme si sedli na klín rodičům. Chytli jsme se za ruce.
"Tak tohle je konec…" zamumlala Bel.
"Děti, máme váš všechny moc rádi," řekla máma a otřela si slzy.
"Moc," dodal táta, chytil mámu za ruku a dal jí pusu.
"Minuta do půlnoci," hlásali z televize.
"Ségra, a kdy to skončí?" zeptal se mě můj jedenáctiletý bráška.
Usmála jsem se. "Až spadne poslední hvězda," řekla jsem a objala ho.
Všichni jsme se dívali na oblohu a počítali vteřiny do konce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 katsumi-kagakusha katsumi-kagakusha | Web | 14. března 2011 v 17:04 | Reagovat

No, není to špatné. Líbí se mi, jak jsi pojala to téma, rok 2012 by mě nejspíš nenapadl, ale to je zároveň kámen úrazu, protože to celé působí trochu nerealisticky.

"O půlnoci má dojít k nějakým přírodním úkazům, jako jsou zemětřesení, záplavy apod., které kompletně zničí celou planetu Zemi. Ale hlavně má na zemi dopadnout několik meteoritů či čeho."

Vyhnula bych se v povídce výrazům jako apod. a či čeho, víc popisuj. Vím, že nejsi vědec, ale ve jménu věrohodnosti sis mohla vymyslet nějaké pseudovědecké vysvětlení, když už s tím tedy souhlasí vědci. Církev beru, ti věří všemu :D
Taky se při psaní zkus vyvarovat těch závorek, ty se do povídky většinou moc nehodí.
Že by v televizi rovnou řekli, že nastane konec světa, mi připadá divné, mám za to, že by se vyjádřili kulantněji :D A další věc: myslím, že by to neprobíhalo tak mírumilovně, lidé by spíš začali rabovat, davová panika atd. Jinak je to celkem fajn, myšlenka je pěkná.

Ohledně toho AK a Krásné: no, já si myslím, že to trochu může být i tím, že jak jsem mu psala s tím odvoláním, trošku jsem se do něj obula :D Slušně, ale měla jsem svoji ironickou náladu, takže... :D
Super, třeba se potkáme :D Já budu cosplayovat Balalaiku z Black Lagoon, muhehe. V nejnovějším článku o ní něco mám, tak se můžeš podívat, jestli se ti chce :D
Proč z toho sešlo? A koho teda budeš cosplayovat? :D

2 Skullka Nika "Sealand" Elricová Skullka Nika "Sealand" Elricová | E-mail | Web | 14. března 2011 v 18:29 | Reagovat

[1]: Díky za hodnocení ^^ Jednoduše, je to prostě kravina, která netuším, jak mě napadla :D Ef... začínám se stydět, asi to časem smažu ^^'''

Sešlo z toho, protože... protože... protože jsem si uvědomila, že se na Edwarda vůbec nehodím, kromě blond vlasů mu nejsem vůbec podobná a v těch hadrech bych vypadala jak blbec... Takže nebudu cosplayovat nikoho... Spíš jsem se teď zaměřila na j-fashion, heh :D
Na ten tvůj cosplay se těším, i když pochybuju, že se do května stihnu na Black Lagoon podívat :D

3 katsumi-kagakusha katsumi-kagakusha | Web | 14. března 2011 v 20:13 | Reagovat

[2]: Kravina to není, jenom zpracování mohlo být lepší :D A proč bys to mazala, jen si to tu nech, za pár měsíců se k tomu můžeš vrátit a říct si, jaký jsi udělala pokrok :D
Aha, takže gothic lolita? :D
Jak nestihneš do května? Já Black Lagoon dokoukala za dva dny :D

4 Rena Rena | E-mail | Web | 14. března 2011 v 20:28 | Reagovat

Mě se moc líbí :-) Doufám, že to nebude pravda... :-D Moc se mi líbí ten otevřený konec...

5 Skullka Nika "Sealand" Elricová Skullka Nika "Sealand" Elricová | E-mail | Web | 14. března 2011 v 21:26 | Reagovat

[3]: Jo jo, na tom jsem ztroskotala :D Ale předělávat se mi to už nechce :D
Hah, no, to už dělám teď s povídkama z dob, kdy mi bylo devět až jedenáct :D (však jsem si tu první nechala oglosovat, to víš :D)
No, je to v plánu, ale zatím spíš punk :D (a bittersweet šaty... jestli v nich půjdu na Animefest, tak se polovině zúčastněných udělá blbě :D ale tak já už měnila tu objednávku pětkrát, takže kdo ví? :D)
Já se obávám, že teď nebudu mít na anime moc času, jelikož škola je prostě... škola :D

6 Skullka Nika "Sealand" Elricová Skullka Nika "Sealand" Elricová | E-mail | Web | 14. března 2011 v 21:26 | Reagovat

[4]: Jé děkuju ^^ No, taky doufám... já na to teda moc nevěřím, ale tak pokud se stane, tak se stane :D

7 Haruhi Haruhi | Web | 16. března 2011 v 20:20 | Reagovat

Ej...dobrá práce,ty jo =*-*= Rozhodně to není blbost a nemáš se za co stydět,píšeš skvělě ^^ Nemaž to odsud!
Myslím to upřímně,nejspíš v soutěži byla jen velká konkurence ale určitě to neznamená,že v tom nejsi dobrá,píšeš moc dobře,mě se tvoje psaní líbí,jak povídky tak i glosování xDD ^^

Jedniná věc co se mi zdála divná,že v televizi ohlašovali konec světa je trošku divný,protože doufám,že nejsem jediná na světě,kdo považuje konec světa v roce 2012 za hloupost xDD
Ale povídka moc dobrá,líbí se mi "Až spadne poslední hvězda",to je zajímavé...a celkově na mě dost zapůsobila,ten konec...to je tak smutný x,_x

8 Skullka Nika "Sealand" Elricová Skullka Nika "Sealand" Elricová | E-mail | Web | 16. března 2011 v 21:53 | Reagovat

[7]: Jeee, děkuju, to je úplně milé číst =^.^=
No, já osobně tomu taky dvakrát nevěřím, ale jestli se stane, tak se stane, že :D
No, já se sama divím, že jsem napsala takovejhle otevřenej konec... nenávidím otevřený konce... xD Ale tak aspoň jsem nenapsala smutný konec... Ten bych asi v životě nezvládla! :D *happyendy u depresivních příběhů rules! :D*

9 Haruhi Haruhi | Web | 17. března 2011 v 15:45 | Reagovat

[8]: Ten konec je náhodou zajímavý ^^
Je dobře,že tě tě nepřešla chuť psát(přečetla jsem si to tam navrchu x3)

10 Daria Daria | Web | 19. března 2011 v 15:28 | Reagovat

Je to nádherná povídka! :) I když pokud jsi to posílala do soutěže, tak v některých vecech souhlasím s katsumi-kagakusha ([1]:)... Ale opravdu zajímavý příběh, originální nápad a hezké pojetí. :)

11 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 19. března 2011 v 17:51 | Reagovat

Obdivuju lidi, který jsou schopný napsat něco i něco jinýho než naprostou morbiďárnu nebo naopak totální ptákovinu, jako je tomu u mě ^^" xD Takže ano, mě se to líbí ;)

12 Raven Raven | Web | 20. března 2011 v 13:32 | Reagovat

Co si pokonila? Ti to teda povím, je to jiný, to je ta chyba. Mě se to líbí, dost líbí.I když pravda, dalo by se to napsat lépe (ha, já bych nikdy nenapsala ani tohle takže...). Ale to téma je skvělé, i jak si to pojala. Takže fakt nevím, co se jim nelíbilo, krom toho, že je to asi až příliš originální, vybočuje to. ...
Lidé jsou divní.

A já plácám co mě zrovna napadá i když to jsou naprosté žvásty. No nic , chápeš aspoň trochu co myslím? :D

13 Skullka Nika "Sealand" Elricová Skullka Nika "Sealand" Elricová | E-mail | Web | 21. března 2011 v 13:54 | Reagovat

[10]: Děkuju ^-^

[11]: Ah... něco takového jsem schopná napsat jenom když mám téma (jak tomu u tohohle bylo) jinak ty moje příběhy jsou... Ugh, všechny stejný, a projevují se na nich moje největší úchylky :D Ale díky ^.^

[12]: Díky ^__^
No, právě na tom zpracování jsem jaksi ztroskotala... xD Zbytek povídek jaksi nezveřejnili, takže nemůžu nic říct. :D
Jo, to sou - proto sem taky upír xD
Jasně že chápu... Já sama často melu totální blbosti xD

14 Gabrielle Beatrice Bone Michaelis van Dorcell Gabrielle Beatrice Bone Michaelis van Dorcell | Web | 21. března 2011 v 18:23 | Reagovat

Čo to ? O_o ja by som ju ihneď dala na prvé miesto .__. Nechápem niekedy -.-" no asi boli lepší .. :D ale čo ? :D tvoja tvorba sa mi strašne páči a miestami ma nieekdy aj fascinuje,aké prostriedky v nej používaš *-*

15 Skullka Nika "Sealand" Elricová Skullka Nika "Sealand" Elricová | E-mail | Web | 21. března 2011 v 21:23 | Reagovat

[14]: Jee, děkuju moc ^.^ To neuvěřitelně potěší xD

16 Skullka Nika "Sealand" Elricová Skullka Nika "Sealand" Elricová | E-mail | Web | 21. března 2011 v 21:25 | Reagovat

[14]: Mimochodem... platí ještě, že mi podle tý povídky nakreslíš mangu, že jo, že jo? *Tamaki no puppy eyes* Já jsem s ní nějakým zázrakem docela pohla! :D (no jo, je fakt, že než ty dvě kapitoly skutečně dopíšu, bude to ještě chvíli trvat :D)

17 Raven Raven | Web | 30. března 2011 v 21:01 | Reagovat

[13]: :D Proto sem taky upír :DD To je...chytré :)
No sem ráda, žes to pochopila :) Někdy ty moje myšlenkový pochody...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.